Home WiadomościZ kraju Rychwałd: 70 lat przybycia i pracy Franciszkanów

Rychwałd: 70 lat przybycia i pracy Franciszkanów

Redakcja

franciszkanie.plW święto Przemienienia Pańskiego odbyły się obchody siedemdziesiątej rocznicy posługi Franciszkanów w Rychwałdzie. Mszy świętej przewodniczył Ordynariusz Diecezji Bielsko- Żywieckiej J.E.Ks.Bp Roman Pindel. Eucharystię celebrował również Biskup Senior Tadeusz Rakoczy, Prowincjał Franciszkanów Ojciec Marian Gołąb OFM Conv. i Kustosz Sanktuarium Ojciec Bogdan Kocańda OFM Conv. Na Mszy świętej obecni byli również przedstawiciele Władz Gminy, Powiatu i Miasta Żywca, Kapłani z Diecezji, zaproszeni Goście, Parafianie i Pielgrzymi a także Uczestnicy Ewangelizacji w Beskidach, którzy tego dnia zdobywali szczyt pobliskiej Łyski.

Homilię wygłosił Ojciec Prowincjał. Swoje słowo skierowane do zgromadzonych licznie w sanktuarium wiernych Ojciec Marian Gołąb rozpoczął od przypomnienia historii przybycia Franciszkanów do Rychwałdu i objęcia opieką tego miejsca, które w 1946 roku powierzył Zakonowi św. Franciszka z Asyżu Kardynał Stefan Adam Sapieha. Rok później (1947) został erygowany w tym miejscu klasztor. Ojciec Wincenty Paryna OFM Conv., który był w tamtym czasie proboszczem parafii, podjął starania w Stolicy Apostolskiej, by Obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej został koronowany koronami papieskimi. Ojciec Prowincjał przypomniał również moment koronacji, którego przed pięćdziesięciu laty dokonał Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński wraz z Kardynałem Karolem Wojtyłą. W dalszej części swej Homilii Ojciec Marian Gołąb przedstawił pokrótce jak wyglądała posługa Franciszkanów w Sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej na przestrzeni tych lat aż do dnia dzisiejszego. Ukazał jak wiele zostało zmodernizowane i odnowione dzięki staraniom pracujących w tym miejscu na przestrzeni dziesięcioleci Franciszkanów oraz jak liczne są dzieła, które dziś podejmowane są przy Rychwałdzkim Sanktuarium.

Ojciec Prowincjał wskazał błogosławionego Ojca Michała Tomaszka jako zwieńczenie działalności Franciszkanów w Rychwałdzie. Ojciec Michał już jako dziecko wielokrotnie pielgrzymował do Rychwałdu z pobliskiej Łękawicy, gdzie się wychowywał. To właśnie w Rychwałdzie Ojciec Tomaszek poznał Franciszkanów i tu zachwycił się duchowością Biedaczyny z Asyżu, co sprawiło, że wstąpił do Niższego Seminarium w Legnicy a później przyjął habit franciszkański w Smardzewicach, by w końcu wyjechać na misje do Peru i tam oddać życie za Chrystusa. Ojciec Prowincjał zwrócił uwagę na to, iż Ojcu Michałowi wszędzie gdzie przebywał towarzyszyła figurka Matki Bożej. Figurka ta, która do dziś pozostała w miejscu jego posługi i męczeńskiej śmierci jest pięknym świadectwem umiłowania Maryi przez Błogosławionego, zawierzenia Jej swojego życia, czego nauczył się właśnie w Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej.

W ostatniej części swojej homilii Ojciec Prowincjał nawiązał do Ewangelii z Uroczystości Przemienienia Pańskiego ukazując, jak interpretuje ten fragment tradycja wschodnia, że Bóg otworzył uczniom oczy i pozwolił im oglądać Swoją chwałę, słyszeć głos Boga Ojca i widzieć obłok – symbol Ducha Świętego. „Kiedy myślę o tej Ewangelii w moim sercu rodzi mi się wdzięczność. Wdzięczność Panu Bogu, że kiedyś na tej górze Przemienienia Pańskiego, na tej górze rychwałdzkiej pozwolił nam, Franciszkanom, zamieszkać i widzieć chwałę Bożą przechodzącą pomiędzy ludźmi i dotykającą serc ludzkich właśnie w tym miejscu. Pozwolił nam widzieć dzieło Boże, które tutaj się dokonywało przez tak wiele lat” – powiedział Ojciec Prowincjał. Na koniec Przełożony Franciszkanów podziękował Bogu za dar tych siedemdziesięciu lat posługi Franciszkanów tej ziemi rychwałdzkiej a wiernych prosił o modlitwę w intencji tych, którzy tu pracują i przyszłości, by Dobry Bóg we wszystkim był uwielbiony, a chwała Boża rozprzestrzeniała się z tego miejsca na całą Żywiecczyznę i Kościół.

Po zakończeniu Eucharystii na ołtarzu polowym przy Sanktuarium odbył się koncert uwielbienia prowadzony przez Chór Gospel z Łękawicy pod przewodnictwem Pana Michała Czulaka. Koncert ten mimo niesprzyjającej pogody zgromadził wiele osób.

Z całego serca dziękujemy Dobremu Bogu za łaskę tych siedemdziesięciu lat posługi Franciszkanów w Domu Pani Ziemi Żywieckiej. Dziękujemy tym wszystkim, którzy wspierają nas swoją pomocą i modlitwą, aby Boża chwała objawiała się w tym miejscu. Wyrazy wdzięczności kierujemy do tych, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości. Dziękujemy wszystkim darczyńcom donatorom i sponsorom. Niech sam Bóg będzie waszą nagrodą.

fr/red.

Więcej na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda