Home WiadomościZe Świata “Miłosierni jak Ojciec”. Salezjańska lektura roku jubileuszowego

“Miłosierni jak Ojciec”. Salezjańska lektura roku jubileuszowego

Redakcja

infoans.org“W tym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia Przełożony Generalny nie mógł nam nie pomóc wejść w głęboką harmonię z całym Kościołem. Zachęca nas do przyjęcia łaski tego wielkiego wydarzenia dotyczącego całego Kościoła i odkrycia owoców miłosierdzia, jakie charyzmat salezjański może przynieść ze sobą”.

Tak stwierdza wikariusz Przełożonego Generalnego, ks.  Francesco Cereda, odnosząc się do Listu Przełożonego Generalnego “Miłosierni jak Ojciec” (DRG 423).

Rok Miłosierdzia jest jak drzewo, które zapuszcza swoje korzenie w glebie Kościoła posoborowego, który umiał bardziej przyjąć “lekarstwo miłosierdzia”’ niż “chwycić za broń rygoru”, zachęcając do pełnienia posługi Samarytanina wobec świata. Jest to drzewo, które się rozwinęło, karmiąc się refleksją i doświadczeniem encykliki “Deus Caritas est” Benedykta XVI. Jest to drzewo, które przynosi swoje dojrzałe owoce w słowie i działaniu Papieża Franciszka.

Ks. Bosko przemierzył drogę nawrócenia, aby rozpoznać i przyjąć miłosierdzie Boże. Koncepcja Boga, jaką przyjmuje od lat dziecięcych, to Bóg surowy i straszny, którego sprawiedliwość czasem zdaje się tłamsić Jego opatrzościową dobroć. To właśnie w szkole ks. Cafasso i ks. Guali, poznał zrównoważoną teologię moralną. Będzie przede wszystkim towarzyszyć swoim ubogim i trudnym chłopcom, uciekając się nie do rygoru, ale dobroci, serdeczności i miłosierdzia Bożego.  

Przełożony Generalny stawia następnie pytanie, jakie powinno być to doświadczenie miłosierdzia w każdym domu salezjańskim na świecie. Konflikty, fundamentalizmy, przemoc w imię Boga, niesprawiedliwość wołają o miłosierdzie. Olbrzymia przestrzeń cierpienia woła o współczucie i litość. Z drugiej strony, nie możemy okazać miłosierdzia, jeśli sami nie doświadczyliśmy przebaczenia i miłosierdzia ze strony Boga, zwłaszcza w sakramencie Pojednania. 

W kontekście naszego charyzmatu miłosierdzie oznacza posiadać to samo samo serce co Jezus, Dobry Psterz; oznacza praktykować System Prewencyjny i być obecnym wśród młodzieży, ponieważ bez tej bliskości nie można przekazać miłosierdzia. I na koniec, miłosierdzie domaga się sprawiedliwości społecznej w naszych środowiskach, w przeciwnym razie pozostanie ono wyrażeniem abstrakcyjnym i pustym. 

Kończąc, Przełożony Generalny zachęca nas do uznania i wzywania Maryi, Matki miłosierdzia. Niech Ona będzie naszą Mistrzynią i Przewodniczką.

List Przełożonego Generalnego “Misericordiosi come il Padre” (Miłosierni jak Ojciec) jest dostępny na stronie sdb.org.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda