Home WiadomościZ kraju „Rzecz o dziele Piotra Skargi SJ” – konferencja w Krakowie

„Rzecz o dziele Piotra Skargi SJ” – konferencja w Krakowie

Redakcja

Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Rzecz o dziele Piotra Skargi SJ” poświęcona jego osobie, dziełu i recepcji rozpocznie się jutro w Akademii „Ignatianum” w Krakowie. Jej organizatorzy chcą ukazać wszechstronność i uniwersalność działalności oraz twórczości wybitnego jezuity. Konferencja wpisuje się w obchody Roku Piotra Skargi ogłoszonego przez Sejm RP.

Przez dwa dni uczeni z różnych ośrodków akademickich dyskutować będą m.in. nt. patriotyzmu i jego rozumienia dawniej i dziś. – Zastanowimy się nad zadaniami katolików oraz wyznawców innych religii w budowaniu demokratycznego i praworządnego państwa. Będziemy rozmawiać o współczesnych cnotach obywatelskich, a także o roli inteligencji w dzisiejszym świecie – zapowiadają organizatorzy konferencji w Akademiii „Ignatianum”.

W kontekście działalności Piotra Skargi uczestnicy konferencji będą zastanawiać się również nad wielowymiarowymi relacjami między nauką i wiarą, podejmą także dyskusję na temat wychowania, wartości, współczucia i miłosierdzia. – Będziemy także rozmawiać o współczesnej homiletyce, zasadach retoryki jako podstawie budowy formy kazania i świeckich gatunków publicystycznych, również o dziennikarstwie politycznym – dodają organizatorzy.

Dwudniowe sympozjum rozpocznie się w poniedziałek 14 maja Mszą św. koncelebrowaną o godz. 9 w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie w intencji Ojczyzny. Obrady plenarne toczyć się będą w Auli Wielkiej im. ks. Grzegorza Piramowicza na „Ignatianum”.

Wśród zaproszonych prelegentów są m.in. abp Zbigniew Stankiewicz z Łotwy, abp Ihor Isichenko z Ukrainy, ponadto ks. prof. Roman Darowski SJ i ks. prof. Stanisław Ziemiański – obaj z Akademii „Ignatianum” a także prof. Jan Okoń z Uniwersytetu Łódzkiego.

W debatach prowadzonych w dwóch sekcjach wezmą także udział obok profesorów Akademii „Ignatianum” także uczeni z uniwersytetów: jagiellońskiego, warszawskiego, wrocławskiego, śląskiego, gdańskiego, uniwersytetu w Białymstoku a także Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera.

We wtorek 15 maja uczestnicy międzynarodowej konferencji odwiedzą kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie, gdzie pochowany jest ks. Piotr Skarga i złożą kwiaty na płycie nagrobnej.

Piotr Skarga, najwybitniejszy kaznodzieja w dziejach dawnej Rzeczpospolitej urodził się w 1536 roku w Grójcu k. Warszawy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1564 roku. Pięć lat później rozpoczął jezuicki nowicjat w Rzymie oraz studia w Kolegium Rzymskim. Po dwóch latach wrócił do Polski. Pracował w Pułtusku, we Lwowie, Jarosławiu, Warszawie, Płocku i Wilnie, gdzie w 1579 roku został pierwszym rektorem Akademii Wileńskiej. Pracę w Krakowie rozpoczął w 1584 roku, gdzie założył Arcybractwo Miłosierdzia Bogarodzicy, Bank Pobożny, który udzielał bezprocentowych pożyczek i Skrzynkę św. Mikołaja gromadzącą posagi dla ubogich panien. Pisał skargi ubogim analfabetom; stąd uzyskał swój przydomek – Skarga.

Piotr Skarga zasłynął jako gorliwy kaznodzieja, obrońca wiary, patriota, filantrop. Umiłowanie Kościoła i ojczyzny oraz troska o dobro wspólne były tematem przewodnim jego działalności. Jest autorem największych dzieł I Rzeczpospolitej. Kaznodzieja zmarł w 1612 roku, w Krakowie.

Z okazji przypadającej w tym roku czterechsetnej rocznicy jego śmierci Sejm RP przyjął uchwałę stanowiącą Rok 2012 Rokiem Piotra Skargi. Obchody związane są z trzema najważniejszymi wydarzeniami: datą urodzenia Skargi (2 lutego w Grójcu), uroczystością w kościele Matki Boskiej Łaskawej w Warszawie, którego budowę zainicjował Skarga (12 maja), oraz datą jego śmierci (27 września w Krakowie). W ramach obchodów organizowane są seminaria i konferencje naukowe poświęcone osobie Piotra Skargi.

KAI/ad

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda