Home WiadomościZ kraju Rzecznik Jasnej Góry: mam nadzieję, że osoby świeckie nigdy więcej nie będą przemawiać przy ołtarzu Matki Bożej

Rzecznik Jasnej Góry: mam nadzieję, że osoby świeckie nigdy więcej nie będą przemawiać przy ołtarzu Matki Bożej

Redakcja

O. Michał Legan poinformował, że zmienią się zasady wpuszcza do kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze podczas nabożeństw. Trwają prace nad dokumentem, który ma to uregulować.

W niedzielę na Jasnej Górze odbywała się Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców. Wzięła w niej udział m.in. wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która po mszy św. wygłosiła ponad 10-minutowe przemówienie skierowane do pracodawców i przedsiębiorców. Głos w tej sprawie zabrali katoliccy publicyści oraz ksieża, o czym pisaliśmy wczoraj.

Rzecznik Jasnej Góry o. Michał Legan poinformował w oświadczeniu na stronie biura prasowego, że trwają prace nad stworzeniem dokumentu regulującego publiczne wystąpienia osób świeckich podczas wydarzeń religijnych. „Jest to odpowiedź na bieżącą debatę publiczną” – zaznaczył.

W rozmowie z TVN24 o. Michał Legan przyznaje, że jasnogórski klasztor z wizerunkiem Czarnej Madonny jest zbyt ważnym miejscem dla wszystkich Polaków, by pozwalać na podobne sytuacje. Dlatego właśnie powstanie dokument regulujący kwestie pielgrzymowania do tego miejsca.

„Jednym z postanowień będzie także to, że kaplica Matki Bożej na Jasnej Górze zostanie całkowicie zarezerwowana dla duchownych. Nigdy więcej, mam nadzieję, osoby świeckie nie będą przy ołtarzu Matki Bożej przemawiać” – mówi TVN24 rzecznik.

Paulin dodaje jednak, że pozostałe przestrzenie jak samo wzgórze czy sale konferencyjne pozostaną otwarte dla wszystkich grup, ponieważ mimo tego, że Jasna Góra w pierwszym rzędzie ma charakter religijny to „jest także dla Polaków bardzo ważnym miejscem wydarzeń społecznych i publicznych”.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda