Home WiadomościZ kraju Saletyni: Modlitwa za ojczyznę z bł. Jerzym

Saletyni: Modlitwa za ojczyznę z bł. Jerzym

Redakcja

W niedzielę 22 października w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie zgromadzili się uczestnicy Mszy św. dziękczynnej za łaski otrzymane za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz w intencji ojczyzny.

Przed rozpoczęciem Eucharystii młodzież ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Jaślanach zaprezentowała program słowno-muzyczny „Imieniny ks. Jerzego”, składający się z pieśni religijnych i patriotycznych, wierszy poświęconych ks. Jerzemu oraz wspomnień ludzi, którzy się z nim zetknęli.

W homilii ks. Wiesław Krysztofowicz MS wskazywał, że kapłani i rodzice są zobowiązani do przekazywania młodemu pokoleniu wartości, którym wierny był bł. ks. Jerzy, a które zamykają się w słowach „Bóg, Honor, Ojczyzna”. – Ks. Jerzy zachęcał nas do miłości Boga i Ojczyzny, do tego, byśmy nie bali się poświęcić życia dla Ojczyzny – kontynuował kapłan, przypominając, iż męczennik był przekonany, że tylko Bóg może sprawić, by Polska była wolna. Dzięki jego wstawiennictwu dokonało się już bardzo wiele cudownych uzdrowień ludzi z nieuleczalnych chorób, w tym nowotworowych. Ale największymi cudami są liczne przemiany serc ludzi, którzy przez wstawiennictwo ks. Jerzego powrócili do Boga. Ks. Krysztofowicz kończąc homilię, powiedział: – Gdy modlimy się za naszą Ojczyznę, pamiętajmy o ks. Jerzym i prośmy Pana Boga, by jak najszybciej doszło do jego kanonizacji. Byśmy, odmawiając Litanię do Wszystkich Świętych, mogli zwracać się do niego: „Święty księże Jerzy Popiełuszko, módl się za nami”.

Po Mszy wierni udali się w procesji przed kościół pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tam krótkie przemówienie wygłosił przewodniczący Regionu Rzeszowskiego NSZZ „S” Roman Jakim. Nawiązując do głoszonego przez ks. Jerzego przesłania: „Zło dobrem zwyciężaj”, powiedział m.in.: – Za wstawiennictwem ks. Jerzego dzieje się w naszej ojczyźnie wiele dobra. Z każdym dniem staje się lepiej. Październik jest szczególnym miesiącem poświęconym ks. Jerzemu, dlatego w wielu kościołach prosimy za jego wstawiennictwem o dobro dla naszej ojczyzny. Chciałbym serdecznie podziękować ojcom saletynom, że możemy co roku w tej świątyni za wstawiennictwem ks. Jerzego wypraszać łaski dla NSZZ „Solidarność”, której jest patronem.

Po przemówieniu Romana Jakima pod pomnikiem ks. Jerzego delegacje składały wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę”.

(gz/je-kl/solidarnosc.rzeszow.org.pl; fot. Renata Kwiatkowska)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda