Home WiadomościZ kraju Saletyni: Uroczystości odpustowe w Dębowcu

Saletyni: Uroczystości odpustowe w Dębowcu

Redakcja

„W trosce o wspólny dom” – to temat przewodni wszystkich czterech dni odpustu, który odbywał się od 17 do 20 września br. w bazylice Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Jednym z gości był bp Radosław Zmitrowicz z Kamieńca Podolskiego.


 

Pierwszy dzień wrześniowego odpustu ku czci Matki Bożej Saletyńskiej zgromadził w Dębowcu chorych i starszych oraz osoby powołane do służby w Kościele.

O godz. 10.00 w bazylice rozpoczęło się spotkanie dla osób chorych i starszych. Na początku Eucharystii o godz. 11.00 kustosz sanktuarium ks. Paweł Raczyński MS powitał przybyłych pielgrzymów. Szczególnie podziękował chorym i ich opiekunom za przybycie na spotkanie do Dębowca. Także przedstawiciele pielgrzymów przywitali przewodniczącego liturgii bp. Edwarda Białogłowskiego.

W homilii biskup pomocniczy z Rzeszowa przypomniał, co jest prawdziwym celem pielgrzymki do Dębowca: „Przynosicie dzisiaj do Dębowca swoje cierpienia i choroby. Pewnie z niejednego oka dzisiaj spłynie łza; z niejednych ust wyrwie się skarga, bo może ciężko iść przez życie, a równocześnie pojawi się nadzieja, że może Matka ulży, zdejmie ciężar. Wielu chciałoby odzyskać zdrowie, tymczasem przychodzimy tutaj nade wszystko, aby usłyszeć w naszych sumieniach głos Matki”.

Celebrans wyjaśniał także, że Maryja przyszła do La Salette upomnieć ludzi z powodu ich grzechów i wezwać do pojednania z Bogiem.

Biskup prosił obecnych chorych i starszych o modlitwę za kapłanów. – O uformowanie dobrych sług ołtarza ma się modlić cały Kościół, także Kościół cierpiący, który gromadzi chorych, dotkniętych bólem – mówił.

Eucharystia zgromadziła wielu wiernych, którzy przybyli w grupach zorganizowanych oraz indywidualnie. Mszę koncelebrowało 20 kapłanów diecezjalnych, wśród nich ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS. Po Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona błogosławieństwem lurdzkim. Potem pielgrzymi otrzymali poczęstunek, w czym tradycyjnie już pomagała młodzież z Dębowca.

Czwartkowy wieczór poświęcony był modlitwie o powołania. O godz. 18.00 Eucharystii przewodniczył redaktor „Posłańca Matki Bożej Saletyńskiej” ks. Bohdan Dutko MS. W homilii nawiązał do postawy tytułowego bohatera powieści F. Dostojewskiego „Idiota”. – Życie kapłańskie, życie konsekrowane to poniekąd miejsce dla idiotów, bo trzeba być idiotą w oczach tego świata, żeby zaryzykować, żeby uwierzyć, iż można kochać, tak jak książę Myszkin; że można przebaczać, że można pozwolić się zranić miłością Chrystusa: taka rana nigdy się nie goi – mówił kapłan.

Podkreślił również, że ksiądz i zakonnik ma być dobrym pasterzem, który od Zranionego Jezusa czerpie swoją siłę do posługi innym. Celebrans przypomniał też o potrzebie modlitwy za powołania i o odwagę dla młodych, by nie bali się pójść za Jezusem.

Eucharystię koncelebrowali saletyńscy formatorzy oraz duszpasterze sanktuarium. Uczestniczyły w niej siostry zakonne, dziewice konsekrowane, postulanci, nowicjusze i klerycy, a także pustelnik, który od niedawna mieszka na terenie parafii w Dębowcu.

O godz. 20.00 na nieszporach w bazylice zgromadziły się osoby konsekrowane oraz księża z dekanatu dębowieckiego. Ks. Bohdan Dutko MS w katechezie, którą wygłosił w czasie liturgii przypomniał m.in., że objawienie w La Salette ma przesłanie kerygmatyczne, czyli że Maryja objawia Boga, który działa, zbawia, wyzwala i kocha człowieka.

Pierwszy dzień odpustu w Dębowcu zakończył się o godz. 21.00 apelem maryjnym w intencji powołań i procesją na kalwarię saletyńską.


W piątek 18 września na wspólną modlitwę przybyli do Dębowca czciciele Matki Bożej Saletyńskiej oraz młodzież przygotowująca się do ŚDM w Krakowie.

Eucharystia o godz. 10.30 była odprawiana w intencji wszystkich czcicieli „Pięknej Pani”. Nie zabrakło na niej przedstawicieli Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej z pocztem sztandarowym. Liturgii przewodniczył redaktor „Posłańca Matki Bożej Saletyńskiej” ks. Bohdan Dutko MS. Koncelebrowali ją m.in. misjonarze saletyni opiekujący się ARS-em.

Na wieczornej Mszy św. w bazylice zgromadziła się młodzież z okolicznych parafii razem ze swoimi duszpasterzami. Przybyły także siostry zakonne z kilku zgromadzeń. Eucharystii przewodniczył duszpasterz z Krakowa ks. Jan Gierlak MS, a o oprawę muzyczną liturgii zadbał zespół Matula.

Po Mszy św. krakowscy muzycy zagrali koncert ewangelizacyjny, przeplatany świadectwami. Drugi dzień odpustu zakończył się tradycyjnie apelem maryjnym, w czasie którego modlono się w intencji młodzieży.


Szczególną intencją modlitw w odpustową sobotę 19 września była prośba o pokój i sprawiedliwość na świecie. W ten dzień w sanktuarium odbyło się także spotkanie dzieci.

Od rana do Dębowca przybywali najmłodsi pielgrzymi wraz ze swymi opiekunami. Mszę św. w ich intencji odprawił ks. Łukasz Stachura MS. W homilii wychowawca postulantów wyjaśniał dzieciom, że Maryja w La Salette przypomniała o tym, że Pan Bóg kocha człowieka. Mówił również, że skarżyła się na grzechy, które popełniali ludzie z okolicy Corps.

Po Mszy św. zespół ADHD, znany ze Saletyńskich Spotkań Dzieci w Kobylance, prowadził śpiewy i tańce dla najmłodszych. Czas do godz. 14.00 wypełniły konkursy, gry i zabawy.

W sobotnie popołudnie w programie odpustu dębowieckiego znalazły się: droga krzyżowa, nabożeństwo pokutne, które poprowadził kaznodzieja odpustowy ks. Bohdan Dutko MS i nowenna do MB Saletyńskiej.

Mszy św. w wigilię uroczystości NMP z La Salette przewodniczył przełożony polskiej prowincji saletynów ks. Andrzej Zagórski MS w asyście współbraci i kapłanów, którzy przybyli z pielgrzymkami. W homilii ksiądz prowincjał mówił, że jedynym dawcą pokoju jest Bóg. – Człowiek, który naprawdę szuka pokoju znajduje go w miłości Jezusa Chrystusa, w miłości Bożej – podkreślił.

– „Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz” – to jest słowo, które ma nam powiedzieć, że Chrystus przynosi do naszego serca walkę bardzo poważną. Czy jesteśmy gotowi by kochać naszych nieprzyjaciół? Miecz słowa, miecz doświadczenia, miecz próby jest po to, abyśmy się nauczyli kochać naszych nieprzyjaciół – wyjaśniał przełożony prowincjalny.

Na zakończenie Eucharystii odbyła się tradycyjna procesja z figurą Matki Bożej Saletyńskiej.

Po Mszy św. socjusz postulatu ks. Łukasz Stachura MS i prefekt seminarium ks. Marcin Sitek MS razem z młodzieżą z parafii w Dębowcu poprowadzili w bazylice adorację i modlitwę uwielbienia.

Dzień zakończyła Msza św. o północy, którą odprawił dyrektor Centrum Informacyjnego Misjonarzy Saletynów w Krakowie ks. Grzegorz Zembroń MS. W homilii kaznodzieja odpustowy ks. Bohdan Dutko MS mówił o potrzebie i znaczeniu pojednania z drugim człowiekiem, a także o sile przebaczenia bliźniemu.

Za: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda