Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach Pielgrzymka Osób Konsekrowanych do Sanktuarium MB Kodeńskiej

Pielgrzymka Osób Konsekrowanych do Sanktuarium MB Kodeńskiej

Redakcja

koden.com.plZ okazji Roku Konsekrowanego, który – z woli papieża Franciszka – trwa w Kościele Powszechnym, Biskup Siedlecki zwołał do Kodnia osoby życia konsekrowanego oraz rodziny osób konsekrowanych, na pielgrzymkę do Matki Bożej Kodeńskiej Mistrzyni życia oddanego Bogu.

Osoby konsekrowane odpowiadając na zaproszenie Pasterza Diecezji stawiły się w sanktuarium, w sobotę, 5. września, przed godziną 10:00, wypełniając bazylikę.

Spotkanie rozpoczęło się od odsłonięcia cudownego obrazu i opowieści o dziejach kodeńskiego sanktuarium, którą barwnie i z pasją przedstawił o. Roman Nisiewicz OMI.

Po tym wprowadzeniu sprawowano Eucharystię, pod przewodnictwem i z homilią ks. biskupa Kazimierza Gurdy. Pasterz Kościoła Siedleckiego wspomniał, że na terenie diecezji pracuje dzisiaj 90 zakonników z 8 zgromadzeń (12 klasztorów) i 300 sióstr zakonnych z 18 zgromadzeń (40 klasztorów). Zaznaczył, że Kościół siedlecki jest kolebką powołań zakonnych. Aktualnie w Polsce i na świecie pracuje około 900 zakonnic, które pochodzą w naszej diecezji.

Po Eucharystii Ksiądz Biskup pilnie opuścił Kodeń i udał się do Łosic, na pogrzeb tamtejszego księdza proboszcza. Dalszej części spotkania przewodził wikariusz biskupi do spaw życia konsekrowanego ks. dr Marek Matusik, który ogłosił półgodzinna przerwę, do godz. 12:00.

Następnie, równolegle zostały wygłoszone dwie konferencje: pierwsza – w sali multimedialnej – dla osób konsekrowanych na temat: „Pomagać Kościołowi, aby wzrastał na drodze przyciągania innych”, autorstwa o. Mirosława Skrzydło OMI, druga – w kaplicy klasztornej – dla rodzin osób życia konsekrowanego na temat: „Kościół domowy miejscem budzenia, rozwoju i wspierania powołań do życia konsekrowanego”, autorstwa o. superiora Bernarda Briksa OMI. W każdej z tych prelekcji wzięło udział około setki słuchaczy. Była też okazja, by o. Roman Frąckowiak MIC, magister nowicjatu w Skórcu, a zarazem diecezjalny referent do spraw życia zakonnego, przekazał konsekrowanym bieżące komunikaty.

Po konferencjach, w „Jadłodajni u Oblatów” miał miejsce posiłek, dla wszystkich uczestników pielgrzymki. Do potraw konkretnych, dodano wypieki, które na wspólny stół przygotowały siostry pątniczki, przybyłe (ma się rozumieć), z tych 40 klasztorów.

Po posiłku, który był też okazją do braterskiego i siostrzanego spotkania, pielgrzymi przeszli wałami kodeńskiej kalwarii, odprawiając nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Ona była ostatnim akcentem wspólnej pielgrzymki, choć niektórzy konsekrowani i ich rodziny jeszcze długo spacerowali kalwaryjskimi alejkami, czemu sprzyjała przyjemna pogada, zwiastująca nadchodzącą jesień.

Więcej (zdjęcia) na: www.koden.com.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda