Home WiadomościZe Świata Nowy błogosławiony bp Pio Alberto del Corona

Nowy błogosławiony bp Pio Alberto del Corona

Redakcja

franciszkanska3.plKościół ma nowego błogosławionego. W San Miniato w środkowych Włoszech został wyniesiony do chwały ołtarzy zmarły przed stu laty, w roku 1912, biskup tego miasta Pio Alberto del Corona. Ten dominikanin, założyciel zgromadzenia Sióstr Dominikanek Ducha Świętego, „był gorliwym przewodnikiem i roztropnym nauczycielem powierzonego mu ludu” – powiedział Papież Franciszek w środę 16 września na audiencji ogólnej. Życzył, by „jego przykład i wstawiennictwo pomagały Kościołowi postępować w duchu Ewangelii, przynosząc owoce dobrych uczynków”.

Sobotniej uroczystości beatyfikacyjnej przewodniczył w imieniu Ojca Świętego prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Kard. Angelo Amato zapytaliśmy, jaki przykład posługi kapłańskiej i biskupiej pozostawił po sobie bł. Pio Alberto del Corona.

„Nieraz podczas wizyt pasterskich w parafiach diecezji San Miniato spowiadał od czwartej rano do północy, z małymi tylko przerwami. Starał się przygotować wiernych do zrozumienia obrzędów Mszy św. W listach pasterskich podkreślał mocno, że modlitwa jest istotna dla umacniania wiary. Do jego apostolskich trudów należało też rozwijanie zgromadzenia Sióstr Dominikanek, które założył celem zgłębiania Pisma Świętego oraz edukacji moralnej i religijnej dziewcząt. Prowadził szczególną batalię kulturalną przeciw ateistycznym i antychrześcijańskim ideologiom. Dlatego zachęcał wiernych i księży do rozwijania wykształcenia religijnego jako obrony przed nauczycielami fałszu. Przyczynił się do powstania licznych inicjatyw, by obecność katolików w społeczeństwie była bardziej wyrazista. Założył np. Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy, by pomagać potrzebującym robotnikom, szerząc znajomość ich obowiązków i praw oraz broniąc ich. Utworzył też Katolickie Stowarzyszenie Żeńskie Promowania Dobrych Dzieł. Miało ono cele charytatywne i kultowe oraz wychowywało do życia rodzinnego” – powiedział kard. Amato.

Za: www.franciszkanska3.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda