Home WiadomościZ kraju Saletyni z Polski i Szwajcarii razem

Saletyni z Polski i Szwajcarii razem

Redakcja

Historia znowu zbliżyła nas tak bardzo, jak na początku XX wieku. Wtedy Szwajcarzy stanowili saletyński zasiew na naszych ziemiach i budowali wspólnie z młodymi Polakami fundamenty przyszłej prowincji polskiej. Dzisiaj Polacy podejmują się kontynuacji niektórych saletyńskich dzieł Szwajcarów – napisał w liście z okazji połączenia prowincji ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS.

Polska prowincja Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów rozpoczęła ostatnią fazę przygotowań do połączenia się z obecną prowincją szwajcarską. Tego aktu dokona 2 lutego 2013 r. ks. generał Silvano Marisa MS w Untere Waid w Szwajcarii.

W uroczystości, oprócz przełożonego generalnego wezmą udział zarządy obu prowincji oraz przełożeni saletyńskich domów zakonnych. Osiem dni później, 10 lutego br., w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu odbędzie się polska celebracja tego ważnego aktu.

Po połączeniu domy i dzieła prowincji szwajcarskiej utworzą okręg w ramach prowincji polskiej. Będzie on posiadał własnego przełożonego, mianowanego po konsultacji z członkami okręgu oraz własne statuty.

Związki polskich saletynów ze szwajcarskimi współbraćmi są bardzo głębokie. Pierwszymi saletynami na ziemiach polskich było 5 Szwajcarów, którzy w 1902 r. przyjechali do Krakowa w celu nauki języka polskiego. Mieli oni zrealizować umowę między zgromadzeniem a biskupem Springfield Thomasem D. Beavenem, który poprosił saletynów o duszpasterstwo Polaków w swojej diecezji. W 1904 r. dwaj z nich wyjechali do USA, a trzej pozostali dali początek działalności zgromadzenia na ziemiach polskich.

W ciągu ostatnich 20 lat kilku polskich saletynów wspierało prowadzenie niektórych dzieł w Szwajcarii. Natomiast sam projekt zjednoczenia obu prowincji powstał kilkanaście lat temu. Był on odpowiedzią na narastające trudności personalne w prowincji szwajcarskiej.

Obradująca na przełomie kwietnia i maja 2012 r. w Willimantic (USA) XXXI Kapituła Generalna zadecydowała o podniesieniu regionu Angoli – zależnego formalnie od Szwajcarii – do rangi prowincji. Ponieważ zarówno Szwajcarzy, jak i Polacy jeszcze wcześniej wyrazili chęć zjednoczenia, ta sama Kapituła Generalna zatwierdziła połączenie obu prowincji. Na początku stycznia 2013 r. angolańscy saletyni wybrali pierwszą w swojej historii radę prowincjalną. To umożliwiło podjęcie przez Radę Generalną decyzji o dacie oficjalnego połączenia.

Wszystkich odwiedzających stronę www.saletyni.pl prosimy o duchowe wsparcie wspólnego dzieła szwajcarskich i polskich saletynów.

(gz)

Za: www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda