Salezjanie: 30 lat SALTROMU

Minęło już 30 lat istnienia Saltromu. Właśnie tyle czasu upłynęło od dnia, w którym powstała jego idea, pewien zamysł pracy z młodymi odrzucanymi przez społeczeństwo.

Z biegiem czasu idea ta przerodziła się w działalność i dziś Saltrom jest Stowarzyszeniem, do siedziby którego co dzień przychodzi ponad sto młodych podopiecznych z całego Krakowa i okolic.

Chcąc podziękować Bogu i ludziom za dobro, które dokonało się przez te lata, w niedzielę 11 grudnia spotkaliśmy się na jubileuszowej Mszy Świętej, która odbyła się o 18:00 w kościele św. Stanisława Kostki. Odprawił ją Ks. Dariusz Bartocha – przełożony inspektorii krakowskiej, a przy ołtarzu stanęło w sumie aż dziesięciu salezjanów. Podczas Mszy oraz po niej mieliśmy okazje wysłuchać kilku pieśni w wykonaniu Saltrom Gospel Choir.

Po Mszy goście udali się na urodzinowy tort do Saltromu. Zgromadzili się w nim bardzo licznie – już dawno kamienica przy Różanej 5 nie pomieściła naraz tylu osób. Rozmowom i wspomnieniom nie było końca – to w końcu całe trzydzieści lat…

Przez ten czas wiele się w Saltromie zmieniło; wychowankowie dorastali i sami stawali się wychowawcami lub odchodzili i wkraczali w dorosłe życie. Teraz już nie sposób ich wszystkich policzyć… Nieraz zdarza się, że przyprowadzają tu swoje dzieci.

Zmieniali się również saltromowi księża. Zmianom ulegały też rodzaje prowadzonej działalności, tak aby – za przykładem założyciela sUalezjanów, świętego Jana Bosko – „kochać to co kocha młodzież” i jak najlepiej wyjść naprzeciw jej potrzebom.

Jedno od lat pozostało niezmienne: radosny gwar panujący co dzień w kamienicy przy Różanej 5 na krakowskich Dębnikach i fakt, że wiele osób tu przychodzących czuje się w Saltromie jak w domu – albo lepiej…

www.saltrom.krakow.pl

Za: www.salezjanie.pl