Skaldowie na jubileuszowej żywej szopce u Franciszkanów w Krakowie

Na tegorocznej, jubileuszowej – 20. żywej szopce przy Franciszkańskiej w Krakowie zagrają i zaśpiewają Skaldowie i po raz pierwszy pojawią się wielbłądy.

W Wigilię w nocy przy szopce z mieszkańcami Krakowa i gośćmi spotka się i połamie się opłatkiem metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Zapali też choinkę pod „Oknem papieskim“ przygotowaną przez Katolickie Centrum Kultury w Krakowie.

Przez trzy dni będzie można zobaczyć przeróżne jasełka w wykonaniu rozmaitych grup: dziecięcych, młodzieżowych, kleryckich i rodzinnych.

„Oprócz Skaldów zagrają i zaśpiewają dla nas i z nami: Fioretti, Krakowski Chór Młodzieżowy „Płomień, góralski zespół „Majeranki”, zespół wokalno-instrumentalny „Twoje niebo” z Przemyśla i hiszpańskojęzyczny zespół z Peru – zapowiada rzecznik „Żywej Szopki“ br. Arkadiusz Żelechowski.

„Owce, kozy, lamy i osiołki – jak zawsze – przyjadą do nas z miejskiego ogrodu zoologicznego i Uniwersytetu Rolniczego. Wielbłady będą pochodzić od prywatnych przedsiębiorców z Opolszczyzny“ – dodaje zakonnik.

Poniżej prezentujemy szczegółowy program tegorocznej „Żywej Szopki“. Więcej na stronie: szopka.franciszkanska4.pl.

Pierwszą Żywą Szopkę zorganizował św. Franciszek we Włoszech w XIII w.

Na trzy lata przed swoją śmiercią, Franciszek chciał możliwie najuroczyściej przeżyć w Greccio pamiątkę narodzenia się Dzieciątka Jezus i dlatego polecił zrobić pewne przygotowania, które pobudziłyby wszystkich do większej pobożności. By zaś nie oskarżono go o wprowadzenie jakichś nowości, poprosił Papieża o pozwolenie i otrzymał je. Wówczas kazał przygotować żłób, przynieść siano i przyprowadzić na to miejsce woła i osła.

„Nastał dzień radości, nadszedł czas wesela. Z wielu miejscowości zwołano braci. Mężczyźni i kobiety z owej krainy, pełni rozradowania, według swej możności przygotowali świece i pochodnie dla oświetlenia nocy, co promienistą gwiazdą oświeciła niegdyś wszystkie dnie i lata[…]. Mąż Boży stał przed żłobem przepełniony pobożnością, zalany łzami i radością. Przy żłobie odprawiana jest uroczysta Msza Św., a Franciszek, diakon Chrystusowy, śpiewa świętą Ewangelię. Następnie wygłasza do stojących tam ludzi kazanie o narodzeniu się ubogiego Króla, którego, gdy chciał nazwać po imieniu, z nadmiaru czułej miłości, nazywał Dzieciątkiem z Betlejem […]. Błogosławiony Franciszek większą bowiem czcią otaczał Boże Narodzenie niż inne uroczystości mówiąc: <<Skoro Pan narodził się dla nas, trzeba, abyśmy się zbawili>>. Dlatego chciał, by w takim dniu każdy chrześcijanin radował się w Panu, a dla miłości Tego, który dał nam siebie samego, hojnie zadbał o potrzeby nie tylko ubogich, lecz również zwierząt i ptaków“ – czytamy w „Źródłach franciszkańskich“.

Franciszkanie przeszczepili żywą szopkę do Polski w roku 1992.

„Było to możliwe dzięki pozytywnemu zaopiniowaniu pomysłu przez władze zakonne – rektora i wychowawcę seminarium oraz gwardiana klasztoru, a także dzięki życzliwości i wyrozumiałości dyr. krakowskiego ZOO Józefa Skotnickiego oraz prof. Jana Szarka z Akademii Rolniczej w Krakowie” – opowiada po latach o. Sławomir Klein, inicjator przedsięwzięcia.

jmsPROGRAM 2011

 24 XII (WIGILIA):

22.00 – Jasełka w wykonaniu braci Franciszkanów oraz wspólne kolędowanie; zapalenie choinki i składanie życzeń przez kard. Stanisława Dziwisza
24.00: Pasterka w Bazylice św. Franciszka z Asyżu

25 XII (BOŻE NARODZIENIE)

14.00 – Jasełka braci Franciszkanów
15.00 – Jasełka w wykonaniu Duszpasterstwa Rodzin i Ministrantów od karmelitów
17.00 – „Płomień“
18.30 –„Skaldowie“

26 XII (ŚWIĘTO ŚW. SZCZEPANA)


14.00 – Kolędowanie z hiszpańskojęzycznym zespołem z Peru
15.00 – „Majeranki“
16.00 – Jasełka Zespołu Szkół im. św. Franciszka w Poskwitowie
17.00 – Jasełka Ośrodka „San Damiano”
17.30 – “Twoje niebo”