Home WiadomościZ kraju Salezjanie: Czciciele Wspomożycielki w Oświęcimiu

Salezjanie: Czciciele Wspomożycielki w Oświęcimiu

Redakcja

salezjanie.pl14 maja w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Oświęcimiu odbyło się spotkanie ADMA pod hasłem: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”.

Spotkanie uroczyście rozpoczął ks. Tadeusz Rozmus, radca Regionu Europa Środkowo-Północna. Wyraził on swoje zadowolenie z regularnych spotkań Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki Wiernych, a także zapewnił o swojej pamięci modlitewnej i duchowej. Po przywitaniu uczestników i przybyłych gości, wśród których byli: inspektor inspektorii krakowskiej ks. Dariusz Bartocha, inspektor inspektorii warszawskiej ks. Andrzej Wujek, inspektor nominat inspektorii wrocławskiej ks. Jarosław Pizoń i wikariusz inspektorii pilskiej ks. Adam Popławski, wszyscy mogliśmy wysłuchać konferencji, a także modlić się, umacniając i pogłębiając naszą pobożność maryjną.

Ciekawą konferencję pt. „Miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenia” wygłosił ks. dr hab. Wojciech Życiński. Wychodząc od biblijnego pojęcia Boga jako Ojca miłosierdzia, opisał obraz miłosiernego Boga jaki miała Maryja, a także Jej sposób głoszenia tej tajemnicy, co dobitnie wyrażają słowa hymnu „Magnificat”. Po przerwie usłyszeliśmy wystąpienie na temat początku i rozwoju kultu maryjnego w sanktuarium w Szczyrku. Ks. Stanisław Oskwarek podkreślił, że „sanktuaria są szczególnym miejscem spotkania człowieka z Bogiem” ze względu na to, że Maryja nie tylko prowadzi do Jezusa, ale także Chrystus wskazuje na Maryję, dzięki której możemy wielbić Boga.

W centrum tego spotkania o godz. 12.00 była Msza Święta, której przewodniczył ks. inspektor Dariusz Bartocha, a homilię wygłosił ks. inspektor Andrzej Wujek. W swoim kazaniu opisał rolę Maryi w życiu Rodziny Salezjańskiej a także przedstawił historię kultu turyńskiego obrazu Wspomożycielki, którego wierna kopia znajduje się właśnie w Oświęcimiu. Nasi współbracia z seminaryjnego zespołu „Łoś band’ zaanimowali śpiew w czasie Eucharystii.

Po obiedzie i chwili przerwy mogliśmy usłyszeć jeszcze trzy referaty. W pierwszym ks. proboszcz Zygmunt Kostka w syntetyczny sposób przedstawił historię kultu obrazu Maryi Wspomożycielki z krakowskich Dębnik. W następnym ks. Krzysztof Pilarz wraz ze swoimi parafianami podzielił się świadectwem rozwijającego się kultu maryjnego w Przyłękowie. A jako ostatni wystąpił gospodarz spotkania ks. Marek Głuch, proboszcz oświęcimskiej parafii. Podkreślił on, że początki tego sanktuarium należy przypisywać Maryi, która w 1894 r. objawiła się w czasie procesji Bożego Ciała nad runiami podominikańskiego kościoła św. Krzyża, co było wyraźnym znakiem, że ma powstać tutaj nowy kościół. Przedstawił także historię przybycia salezjanów do tego miejsca, powstanie zespołu szkół, który do dzisiaj cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, a także cuda i łaski wyproszone przez oświęcimską Wspomożycielkę. Natomiast na zakończenie ks. dyrektor Bogdan Nowak, który przewodzi tutejszej wspólnocie, udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa przez przyczynę Wspomożycielki Wiernych.

Marcin Giemzik SDB

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda