Home WiadomościZe Świata Watykan: 72. rocznica bitwy o Monte Cassino

Watykan: 72. rocznica bitwy o Monte Cassino

Redakcja

deon.pl“Stajemy na tym świętym miejscu w 72. rocznicę Bitwy o Monte Cassino tak, jak w 1944 roku żołnierze przyszli z biskupem polowym Józefem Gawliną, aby tu podziękować za wielkie zwycięstwo, by tu modlić się za wszystkich, którzy oddali życie w tej wielkiej bitwie”.

– Przychodzimy mając w sercu dwie intencje: wspomnienie tamtych wydarzeń i modlitwa za bohaterów tamtych dni: gen. Władysława Andersa, żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, poległych i zmarłych, ale obejmujemy modlitwą także tych, którzy są świadkami tamtych wydarzeń i są pośród nas, weteranów i kombatantów Bitwy o Monte Cassino – mówił dziś podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra biskup polowy Józef Guzdek. Eucharystia zainaugurowała uroczystości 72. rocznicy bitwy.

Na początku Eucharystii biskup polowy podkreślił, że modli się dziś także w intencji Ojczyzny oraz kolejnych pokoleń Polaków, aby pamiętały, jak wielką cenę za wolność zapłacili nasi rodacy.

Podczas homilii bp Guzdek wyznał, że ogromne wrażenie na nim robią klucze wydobyte z dołów śmierci na Wschodzie i eksponowane w muzeach i miejscach pamięci, które są świadectwem tego, że wielu z wywiezionych po wrześniu 1939 roku Polaków nie straciło nadziei na powrót do Ojczyzny. – Setki tysięcy Polaków zostało deportowanych na daleką Syberię, stepy Kazachstanu. Mieli nadzieję, że wrócą. Wielu z tych, którym udało się wyjść z generałem Andersem, by przez Palestynę i gościnną ziemię włoską, zmierzać w stronę Polski też nie powróciło i nie otworzyło swoich domów. Zostali po drugiej stronie granicy i resztę swoich dni spędzili na emigracji, rozsiani po wielu krajach Europy i świata – powiedział.

Biskup polowy zauważył, że wydobyte z ziemi klucze bardzo wiele mówią o losie setek tysięcy naszych rodaków i są symbolem, które pomagają zrozumieć to, co wydarzyło się w XX wieku. – Zabójcze dwie ideologie, ogłoszenie śmierci Boga, wypędzenie z przestrzeni publicznej, a potem eksterminacja duchowieństwa, niszczenie i zamykanie kościołów, a kiedy zostały zdeptane prawa Boże podeptano prawa człowieka, łącznie z tymi najważniejszymi: prawem do wolności i prawem do życia – powiedział.

Zwracając się do kombatantów i weteranów podkreślił, że każde spotkanie z nimi pomaga zrozumieć młodym pokoleniom Polaków historię ich życia.- Jeżeli towarzyszą nam młodzi ludzie, to historia waszego życia jest kluczem, aby oni umiłowali Ojczyznę, by zrozumieli, że nie ma większej miłości, jak ofiarować swoje życie – podkreślił.

Biskup Guzdek zaapelował, aby modlitwa w 72. rocznicę Bitwy o Monte Cassino, stała się wielką modlitwą za Ojczyznę, “aby była Ojczyzną wszystkich Polaków, żeby każdy czuł się u siebie w swoim domu”. – To jest niezwykle ważne, bo Ewangelia jest przypomnieniem tego podstawowego prawa miłości i prawa o tym, że drugi człowiek jest moim bliźnim. (…) Prośmy o ten wzajemny szacunek, żeby rzeczywiście Polska była domem dla wszystkich, bo o taki dom walczyli nasi żołnierze pod Monte Cassino, o taką Europę walczyli nasi żołnierze pod Monte Cassino – podkreślił.

W Mszy św. uczestniczyli kombatanci i weterani II wojny światowej, Jan Kasprzyk, p.o. kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, senator Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa, Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu oraz zaproszeni goście.

Wieczorem przy pomniku 3. Brygady Strzelców Karpackich odbędą się kolejne uroczystości rocznice. Centralnym punktem obchodów będzie jutrzejsza Msza św. oraz apel pamięci na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

KAI/ml

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda