Home WiadomościZ kraju Salezjanie: Do sanktuarium w Czerwińsku powróci misterium “Męka Pańska”

Salezjanie: Do sanktuarium w Czerwińsku powróci misterium “Męka Pańska”

Redakcja

Po ośmiu latach przerwy do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą powróci w marcu misterium “Męka Pańska” autorstwa salezjanina ks. Franciszka Harazima (1885-1941), jedno z najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych.

Jak poinformował PAP salezjanin ks. Piotr Wyszyński, misterium będzie wystawiane dwa razy dziennie w każdą sobotę i niedzielę Wielkiego Postu, począwszy od 8 marca.

Ostatni raz misterium “Męka Pańska” wystawiono w Czerwińsku w 2006 r. Wykonawcami byli wtedy nowicjusze salezjańscy, którzy w czerwińskim opactwie odbywali formację zakonną. Tradycja wystawiania tam misterium wygasła po przeniesieniu nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego.

Przygotowania do wystawienia misterium w Czerwińsku, pierwszy raz po kilkuletniej przerwie, koordynuje tamtejszy Salezjański Ośrodek Młodzieżowo – Powołaniowy EMAUS. W spektaklu zagrają profesjonalni aktorzy, na co dzień pracujący w różnych teatrach w kraju, w tym: Mariusz Kozubek, Marcin Wąsowski i Adam Łoniewski, a także młodzież ze środowisk salezjańskich.

“Trwają już próby. Cały spektakl, który opiera się na oryginalnym tekście ks. Franciszka Harazima, będzie wystawiany w działającej przy sanktuarium sali teatralnej” – powiedział PAP ks. Wyszyński.

Dodał, iż wznowienie misterium “Męka Pańska” przygotowywane jest z myślą o pielgrzymach z całej Polski, którzy w grupach bądź indywidualnie odwiedzają sanktuarium maryjne w Czerwińsku. “Naszym pragnieniem jest żeby w Czerwińsku powrócić już na stałe do tradycji wystawiania misterium. Chcielibyśmy by udział pielgrzymów w spektaklu był przede wszystkim przeżyciem duchowym, przygotowującym do świąt Wielkanocnych” – podkreślił ks. Wyszyński.

Misterium “Męka Pańska” autorstwa ks. Franciszka Harazima po raz pierwszy wystawiono 8 marca 1931 r. w Krakowie. Ks. Harazim był profesorem tamtejszego Salezjańskiego Instytutu Teologicznego. Po wybuchu II wojny światowej, aresztowany przez hitlerowców, trafił do krakowskiego więzienia Montelupich. Następnie został wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie w czerwcu 1941 r. został zamordowany.

Muzykę do misterium “Męka Pańska” skomponował salezjanin ks. Antoni Hlond (1884-1963), wybitny kompozytor muzyki kościelnej, podpisujący swe utwory pseudonimem “Antoni Chlondowski”. Jak przypomniał ks. Wyszyński, ks. Antoni Hlond, który pochowany jest w kwaterze salezjańskiej na cmentarzu w Czerwińsku, to rodzony brat Augusta Hlonda (1881-1948), prymasa Polski w latach 1927-48.

Po II wojnie światowej misterium “Męka Pańska” przeniesiono z Krakowa do Czerwińska. Spektakl wystawiono tam w 1949 r. W kolejnych latach przedstawienia wstrzymywała komunistyczna cenzura. Wyjątkiem były lata 1958-60. Wystawianie misterium wznowiono w 1975 r.

Napisane przez ks. Harazima misterium “Meka Pańska” to trwający około półtorej godziny pięcioaktowy spektakl ukazujący kolejne etapy męki Chrystusa: sceny w Ogrodzie Oliwnym, w pałacu Kajfasza, pretorium Piłata, Golgotę aż do Zmartwychwstania.

Wszystkich chętnych, którzy w okresie Wielkiego Postu chcieliby przyjechać do Czerwińska na misterium “Meki Pańskiej” salezjanie proszą o wcześniejsze powiadomienie i ustalenie terminu. “Chodzi o to, że sala teatralna ma ograniczoną liczbę miejsc, a chcielibyśmy zapewnić możliwość obejrzenia spektaklu zarówno zorganizowanym grupom pielgrzymów, jak i indywidualnym” – zaznaczył ks. Wyszyński.

Opactwo w Czerwińsku powstało w XII w. z inicjatywy ówczesnego biskupa płockiego Aleksandra z Mallone. Od 1923 r. klasztorem i tamtejszą parafią opiekuje się Towarzystwo św. Franciszka Salezego.

W romańskim kościele opactwa znajduje się obraz Matki Bożej Czerwińskiej – Matki Pocieszenia, namalowany w 1612 r. przez Łukasza z Łowicza. Przed obrazem tym w 1647 r. król Władysław IV uprosił powrót do zdrowia. Dla upamiętnienia tego wydarzenia pozostawił tam dziękczynne wotum z napisem: “Bliski śmierci – zdrowie otrzymał”. W 1970 r. obraz został koronowany przez prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego (1901-1981).

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda