Home WiadomościZ kraju Salezjanie: Dzień Wspólnoty inspektorii krakowskiej

Salezjanie: Dzień Wspólnoty inspektorii krakowskiej

Redakcja
Tradycyjnie w uroczystość św. Jana Kantego inspektoria krakowska obchodziła na Łosiówce swoje święto. Celebrowany 20 października Dzień Wspólnoty Inspektorii pw. św. Jacka zgromadził salezjanów z całej prowincji, ich rodziców, a także liczne grono młodzieży.

Głównym punktem programu była uroczysta Eucharystia. Ponadto uczniowie z nowohuckiego Zespołu Szkół Salezjańskich zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Źródło”. Następnie przełożony inspektorii, ks. Dariusz Bartocha wręczył trzydziestu trzem osobom stypendia. Na koniec zostały przedstawione ukraińskie placówki, które od niedawna stanowią część inspektorii krakowskiej. Dzień Wspólnoty był również okazją do uczczenia solenizantów – ks. Jana Wilkołka i ks. Witalisa Krzywickiego.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. inspektor, który w wygłoszonym kazaniu poruszył wątki z biografii trzech postaci – patrona dnia, czyli św. Jana z Kęt, św. Jana Bosko oraz bł. Jana Pawła II. Przedstawił wybory, których każdy z nich musiał dokonać i podkreślił, że okres studiów stanowił dla każdego z nich okres szczególnego rozwoju intelektualnego i wzrostu duchowego. W ten sposób wskazał wzorce postępowania przede wszystkim dla alumnów studiujących teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego oraz dla obecnej na liturgii młodzieży.

Następnie w seminaryjnej auli odbył się program artystyczny przygotowany na jubileusz dziesięciolecia Zespołu Szkół Salezjańskich na os. Piastów. Montaż słowno-muzyczny składał się z kilku warstw: poetyckiej, muzycznej i wizualnej. Jego główna idea zawierała się w sentencji Marka Aureliusza: „Zajrzyj w siebie. W twoim wnętrzu jest źródło, które nigdy nie wyschnie, jeśli potrafisz je odszukać”. Uczniowie z Nowej Huty deklamowali wiersze Karola Wojtyły, Leopolda Staffa, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej i ks. Jana Twardowskiego. Poezji towarzyszył akompaniament zespołu kameralnego. Ilustrację montażu stanowiła prezentacja multimedialna, którą tworzyły fotografie z życia szkoły.

Ks. inspektor Dariusz Bartocha wręczył też stypendia trzydziestu trzem uczniom i wolontariuszom z niemal wszystkich placówek prowincji. Młodzieżowy Fundusz Stypendialny utworzony w 2004 r. przyznał do tej pory 282 tysięcy 250 zł. stu dziewięćdziesięciu pięciu stypendystom. Jest to pomoc dla „ubogiej, potrzebującej, a zdolnej i nienagannej moralnie młodzieży”.

Potem ks. Witalis Krzywicki pracujący w Przemyślanach na Ukrainie zaprezentował cztery ukraińskie domy włączone 1 września do Inspektorii św. Jacka. Omówił specyfikę pracy za wschodnią granicą i scharakteryzował placówki w Bóbrce, Korostyszewie, Odessie i Przemyślanach. O współpracy polsko-ukraińskiej opowiedział ks. Andrzej Policht, który od trzech lat razem z wolontariuszami z Oświęcimia wspomaga organizowane w Korostyszewie akcje wakacyjne.

Oczywiście nie mogło zabraknąć życzeń i kwiatów składanych solenizantom – ks. Janowi Wilkołkowi i ks. Witalisowi Krzywickiemu. Bukiety, okraszone dobrym słowem, wręczyli młodzi salezjanie – studenci teologii z WSDTS.

Po uroczystym obiedzie wszyscy zostali zaproszeni na wycieczkę „W 60 minut dookoła świata”. Ks. Adam Parszywka, dyrektor Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” oprowadził gości po „Wioskach Świata”, czyli Parku Edukacji Rozwojowej.

Obchodząc Dzień Wspólnoty salezjanie po raz kolejny mogli się przekonać, że wspólne świętowanie może mieć naprawdę rodzinny charakter.

Krzysztof Cepil SDB
Źródło: www.losiowka.pl 

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda