Home WiadomościZ kraju Salezjanie: II Cecyliada w Różanymstoku

Salezjanie: II Cecyliada w Różanymstoku

Redakcja

salezjanie.pl22 listopada w Kościele katolickim przypada liturgiczne wspomnienie świętej Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Ponieważ w tym roku była to niedziela, w Różanymstoku, obchody ku jej czci przeniesiono na sobotę, 28 listopada. Oratorium im. św. Dominika Savio w Różanymstoku i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej zorganizowały II Przegląd Piosenki Religijnej, czyli Cecyliadę. Pierwsza taka impreza miała miejsce przed rokiem.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą o godzinie 10.00 w kaplicy św. Jana Bosko w dawnym klasztorze podominikańskim. Sprawował ją i kazanie wygłosił ks. Paweł Rudnicki sdb, kierownik różanostockiego oratorium. W kazaniu wskazał na postać św. Cecylii jako patronki muzyki kościelnej. Przybliżył historię jej życia, która zakończyła się męczeńską śmiercią. Przypomniał wszystkim o jej pięknej postawie jako osoby głęboko wierzącej, co sprawiło, że wiele osób, poczynając od jej męża, postanowiło przyjąć chrzest i wiarę chrześcijańską. Na zakończenie stwierdził, że od św. Cecylii możemy uczyć się nie tylko umiłowania muzyki, ale również rozkochania w Bogu i bycia Jego świadkiem, nawet w obliczu grożącej śmierci. Oprawę muzyczną liturgii tworzyła schola parafialna kierowana przez s. Annę Orpik i ks. Mariusza Rudzkiego sdb. Kaplica szczelnie została wypełniona przez dzieci i młodzież wraz z rodzicami z miejscowej parafii i Dąbrowy Białostockiej.

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli do sali teatralnej w budynku Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego, gdzie odbyła się artystyczna część Cecyliady. Na scenie zaprezentowali się soliści, duety, tria i zespoły. Soliści to Lidia Walneciej, Milena Walneciej, Natalia Jackiewicz, Paulina Gabryańczyk, Klaudyna Sulima. Duety tworzyli: Iza Kirejczyk i Mieszko Czaplejewicz, Lida Walenciej i Zuzanna Orpik, Monika Orpik i jej ojciec, Julia Kłoczko i Filip Puchlik, Julia Kłoczko i Kacper Sepko. Trio wystąpiło w składzie Kinga Radziszewska, Oliwia Żadziłko, Martyna Sieńko. W dalszej części koncertu można było posłuchać zespołów: „Aniołowie”, „Wspaniała piątka”, „Więcej wiary”. Pod konię zaprezentowały się 2 schole: z parafii pw. św. Stanisława B.M. w Dąbrowie Białostockiej, grupa młodsza i starsza, oraz schola dziecięco-młodzieżowa „Na wysokości” z parafii Ofiarowania NMP w Różanymstoku. Repertuar obejmował utwory wykonywane podczas Mszy św., uroczystości kościelnych oraz ku czci świętych. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i kubki z okolicznościowym nadrukiem. Na zakończenie imprezy jej uczestnicy spotkali się w oratorium, gdzie był słodki poczęstunek dla wszystkich.

Cecyliada w Różanymstoku wpisała się na stałe do kalendarza wydarzeń muzycznych różanostockiej parafii i gminy Dąbrowa Białostocka.

Tadeusz Możejko

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda