Home WiadomościZ kraju Salezjanie: Kanoniczne zamknięcie Okręgu Wschodniego

Salezjanie: Kanoniczne zamknięcie Okręgu Wschodniego

Redakcja

W ostatniej dekadzie sierpnia Specjalny Okręg Europy Wschodniej (EST) przeżywał pewne ważne wydarzenia, które towarzyszyły kanonicznemu zamknięciu tego Okręgu. Istotnie, z dniem 1 września placówki, które do tej pory go tworzyły, przeszły pod zarząd Inspektorii Polski.

W dniu 19 sierpnia, w obecności Radcy regionu Europa Północna, ks. Marka Chrzana, miało miejsce objęcie urzędu przez ks. Rino Pistellato, które został mianowany przełożonym Okręgu o statusie specjalnym Ukrainy obrządku greko-katolickiego (UKR). W dekrecie erekcyjnym tego Okręgu Przełożony Generalny uznał, z jednej strony, rozwój posłannictwa salezjańskiego na Ukrainie, a z drugiej – konieczność polepszenia animacji charyzmatu Ks. Bosko i jego inkulturacji na grunt Kościoła greko-katolickiego.

Według kalendarza juliańskiego 19 sierpnia przypadała uroczystość Przemienienia Pańskiego. W tym dniu, zgodnie z tradycją, w czasie pierwszych nieszporów do tej uroczystości, tak drogiej duchowości wschodniej, czterech aspirantów zostało przyjętych do nowicjatu: był to ostatni dar Okręgu dla Zgromadzenia. Sześciu innych prenowicjuszy znajduje się obecnie we Włoszech, gdzie uczą się języka przed rozpoczęciem nowicjatu w Pinerolo.

Dziesięć dni później, w dniu 29 sierpnia, w siedzibie byłego nowicjatu Okręgu Wschodniego, w Oktiabrskij, na peryferiach Moskwy, odbyło się ostatnie oficjalne spotkanie wszystkich Synów Ks. Bosko obecnych w Rosji, na Ukrainie i Białorusi. Uczestniczyło w nim przeszło 30 salezjanów, którzy przybyli, aby „uczcić” drogę, jaka została zrealizowana w czasie osiemnastu lat istnienia Okręgu Wschodniego, i powitać Inspektorów z Polski: z Inspektorii Warszawskiej (PLE), Krakowskiej (PLS) i Pilskiej (PLN), które przejmą były Okręg Wschodni.

W tym spotkaniu uczestniczył także ks. Marek Chrzan, reprezentujący Przełożonego Generalnego, który zapewnił współbraci o bliskości i wsparciu w tym przejściowym momencie, związanym z reorganizacją i nowym funkcjonowaniem placówek salezjańskich.

ANS – Oktiabrskij

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda