Home WiadomościZe Świata Chrystusowcy: Uroczystości rocznicowe w Ostrówkach na Wołyniu

Chrystusowcy: Uroczystości rocznicowe w Ostrówkach na Wołyniu

Redakcja

W niedzielę, 2 września br. odbyła się na cmentarzu w Ostrówkach, pow. Luboml (Wołyń) uroczystość upamiętniająca 69. rocznicę wymordowania przez ukraińskie oddziały UPA dwóch wiosek polskich: Ostrówki i Wola Ostrowiecka.

Polacy mieszkali tam od czasów fundacji przez króla Władysława Jagiełłę, po zwycięstwie grunwaldzkim. Ogółem zginęło tam 1050 osób. Wśród zamordowanych był miejscowy proboszcz ks. kan. Stanisław Dobrzański oraz pochodzący z Woli Ostrowieckiej nasz współbrat zakonny Józef Harmata, który zginął wraz z proboszczem. Wioski te, wraz z kościołem parafialnym zostały następnie zrabowane, spalone i całkowicie zniszczone. Zniszczony został też miejscowy cmentarz. Od przeszło dwudziestu lat jest odnawiany cmentarz oraz prowadzone są prace ekshumacyjne. Uroczystości rocznicowe gromadzą coraz więcej ocalałych potomków ofiar tamtej rzezi z kraju i z zagranicy.

W tym roku Mszy Świętej sprawowanej na cmentarzu przewodniczył ks. prof. Bernard Kołodziej TChr – nasz historyk, który od wielu lat bierze udział w tych uroczystościach. Homilię wygłosił wikariusz generalny diecezji łuckiej ks. kan. Jan Buras. Udział wzięło kilku kapłanów z diecezji łuckiej. Na Eucharystię przybyło także dwóch księży prawosławnych z sąsiednich parafii wraz z delegacjami parafian. Były też miejscowe władze ukraińskie oraz polskie z Warszawy, Lublina, Chełma oraz konsulatu z Łucka.

Po Mszy ks. Kołodziej pobłogosławił na cmentarzu figurę Matki Boskiej ufundowaną przez władze Piekar Śląskich. Figura ta została nazwana Matką Boską Ostrowiecką – patronką pojednania Polaków i Ukraińców. Kilka zdjęć tutaj.

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda