Home WiadomościZe Świata Kapucyni – Kapituła Generalna: Prace nad Konstytucjami

Kapucyni – Kapituła Generalna: Prace nad Konstytucjami

Redakcja

84. Kapituła Generalna Kapucynów, odbywająca się w Rzymie, weszła w trzeci tydzień prac. 4 września 2012 r. w porządku dnia dwunastej sesji plenarnej pracowano nad:

– utworzeniem grup językowych, dyskusją i relacją cetusów na temat tekstu przedstawionego przez Komisję ds. rewizji Konstytucji, w celu przyjęcia go jakoInstrumentum Laboris, wnioskiem Prezydium o utworzenie siedmiu komisji kapitulnych ds. Konstytucji, przedstawieniem sposobu pracy, dyskusją i sporządzeniem ostatecznej wersji tekstu. Idąc za wskazaniami Ministra generalnego zostało utworzonych osiem cetusów językowych:

  • Cetus języka włoskiego i polskiego (CECOC)
  • Cetus języka angielskiego 1° (Afryka i Azja)
  • Cetus języka angielskiego 2° (NAPCC i inni)
  • Cetus języka angielskiego 3° (CCMSI +1)
  • Cetus języka francuskiego Cetus języka włoskiego (CIMPCap i inni)
  • Cetus języka portugalskiego (CCB)
  • Cetus języka hiszpańskiego (CCA-CONCAM-CIC).

Praca nad Konstytucjami przeniosła się w ten sposób do grup językowych. Po południu, po przedstawieniu przez br. Felice Cangelosi informacji na temat redakcji i zatwierdzenia tekstów konstytucyjnych, głosowano za utworzeniem siedmiu Komisji kapitulnych ds. Konstytucji. Do rozdziału pierwszego, drugiego i ósmego Konstytucji utworzono osobne Komisje, natomiast pozostałymi rozdziałami będą zajmować się pozostałe cztery Komisje. Następnie Kapituła przyjęła Instrumentum Laboris, tekst przedstawiony przez Komisję ds. Konstytucji. Sesja plenarna zakończyła się relacją br. Christophera Popravaka, który wyjaśnił, co zostało zrobione przez Komisję w pierwszym rozdziale Konstytucji.

Kolejny dzień (5 września) został poświęcony prawie w całości pracom nad tekstem Konstytucji. Rano, po przedstawieniu przez br. Paolo Martinelli zakończenia Konstytucji opracowanego w Instrumentum Laboris, grupy językowe dyskutowały na temat pierwszego rozdziału i zakończenia Konstytucji. Po południu Komisja ds. ekonomii przedstawiła wnioski z ich kontroli sprawozdania Ekonoma Generalnego. Kilka uwag i cztery zalecenia dotyczące obszaru administracyjno – ekonomicznego Zakonu zostały przekazane Kapitule i nowemu Zarządowi. Komisja wyraziła również uznanie i wdzięczność Ekonomowi generalnemu za jego posługę i pracę. Następnie bracia kapitulni wysłuchali relacji br. Miguel Anxo Pena na temat zmian naniesionych przez Komisję do drugiego rozdziału Konstytucji. Dzisiejszy dzień pełen pracy został zakończony wspólną celebracją Nieszporów w kościele.

Źródło: Biuro 84. Kapituły Generalnej Braci Mniejszych Kapucynów 

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda