Home WiadomościZe Świata Kapucyni – Kapituła Generalna: Pielgrzymka do Asyżu

Kapucyni – Kapituła Generalna: Pielgrzymka do Asyżu

Redakcja
1 września, pod koniec drugiego tygodnia Kapituły generalnej, wszyscy bracia udali się w pielgrzymkę autokarową do grobu św. Franciszka z Asyżu.

W Bazylice dolnej, o godz. 11.00, została odprawiona uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Minister generalny w otoczeniu nowo wybranych Definitorów. Po celebracji wszyscy bracia śpiewając litanie zeszli procesyjnie do grobu św. Franciszka, gdzie Minister generalny br. Mauro Jöhri i jego Wikariusz br. Stefan Kozuh, złożyli wyznanie wiary. Bardzo wymowny był gest Kustosza Bazyliki, który udzielił błogosławieństwa Ministrowi generalnemu cenną relikwią: kartką z błogosławieństwem i modlitwą (tzw.: „Cartula”), którą św. Franciszek podarował br. Leonowi. Następnie br. Mauro pobłogosławił nią wszystkich braci.

Po obiedzie w Sacro Convento, bracia złożyli życzenia br. Mauro, który obchodził swoje 65 urodziny. Po wspólnym zdjęciu, pielgrzymi udali się do Porcjunkuli, gdzie o godz. 15.30 rozpoczęli szczególną liturgię. Tutaj przy kapliczce Santa Maria degli Angeli zostały odczytane świadectwa związane z życiem św. Franciszka i początkami Zakonu, po czym, każdy brat w swoim języku odnowił swoje śluby zakonne. Następnie, aby w sposób widoczny wyrazić hasło Kapituły: „rozpalmy ogień naszego charyzmatu”, Minister generalny wręczył każdemu bratu zapaloną świeczkę, która symbolizowała dar i zadanie, które spoczywa na każdym bracie.

Ten szczególny dzień zakończyła wspólna agapą braterską, w towarzystwie biskupa Asyżu, Domenico Sorrentino, w odbudowanym klasztorze „Chrystusa Zmartwychwstałego”, nazywanego pięknie przez braci z Prowincji Asyskiej „sanktuarium braterstwa”. Wymowny był podarunek, który br. Antonio Tofanelli, Minister prowincjalny z Umbrii, wręczył każdemu bratu: etui zawierające transkrypcję rękopisów św. Józefa z Leonessy. Przed północą, zmęczeni, ale pełni wrażeń, bracia wrócili do Kolegium.

Wiadomości ze strony – Biuro 84. Kapituły Generalnej Kapucynów 

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda