Home WiadomościZ kraju Salezjanie – Łódź: Wystawa twórczości ks. Tadeusza Furdyny

Salezjanie – Łódź: Wystawa twórczości ks. Tadeusza Furdyny

Redakcja
50-lecie pracy artystycznej ks. Tadeusza Furdyny SDB stało się okazją do otwarcia wystawy jego twórczości w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

Uroczystość otarcia odbyła się 23 marca. Wzięli w niej udział ks. bp Adam Lepa, ks. inspektor Sławomir Łubian, przedstawiciel Wojewody Łódzkiego oraz liczne grono przyjaciół i zaproszonych gości.

Na wystawie prezentowane są projekty witraży, zdjęcia ołtarzy oraz wnętrz kościołów, które ks. Furdyna zrealizował w kraju i za granicą, m.in. w tak egzotycznych miejscach jak Zambia i Samoa. Można tam również obejrzeć trzydzieści obrazów olejnych, wybranych z ponad czterystu, które artysta namalował na przestrzeni ubiegłego półwiecza.

Pomysłodawcą wystawy i jej kuratorem jest znany łódzki historyk sztuki i konserwator zabytków, Jan Dominikowski, autor monumentalnej monografii twórczości ks. Furdyny, która ukazała się w roku 2006.

Ekspozycja mieści się w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, w Parku im. H. Sienkiewicza i potrwa do 21 kwietnia.

Patronat honorowy nad wystawą „Ks. Tadeusz Furdyna. Sztuka sakralna. 50-lecie twórczości artystycznej” objęli: prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ks. Tadeusz Furdyna od roku 1967 mieszka i pracuje w Łodzi. Urodził się w 1930 roku w Tuszowie Narodowym koło Mielca. W 1947 r. wstąpił do Zgromadzenia Salezjańskiego. W latach 1951-56 studiował teologię w salezjańskim seminarium w Krakowie. Po święceniach kapłańskich podjął studia artystyczne, które zakończył dyplomem w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia podyplomowe kontynuował w pracowni malarstwa monumentalnego prof. Jacka Żuławskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku oraz w pracowniach profesorów: Wacława Taranczewskiego i Jerzego Nowosielskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ks. Tadeusz Furdyna jest artystą, którego na wskroś współczesna sztuka wyrasta z doświadczeń kilku głównych nurtów sztuki dwudziestego wieku. Za swych mistrzów uważa przede wszystkim Paula Klee, Marca Chagalla i Jerzego Nowosielskiego.

Artysta jest autorem kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą, zaś w roku 1986 otrzymał Nagrodę im. Świętego Brata Alberta za wybitne osiągnięcia w zakresie sztuki sakralnej.

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda