Home WiadomościZe Świata Dyrektorium o życiu i posłudze prezbiterów

Dyrektorium o życiu i posłudze prezbiterów

Redakcja

Nowe Dyrektorium o życiu i posłudze prezbiterów zostało opublikowane na stronie internetowej Kongregacji ds. Duchowieństwa (clerus.org). Dokument dostępny jest na razie we włoskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, francuskiej i portugalskiej wersji językowej. Liczy około 170 stron.

Obszerny dokument przynosi praktyczne wskazówki dotyczące różnych aspektów życia i posługi kapłańskiej, w tym tożsamości, życia duchowego oraz potrzebie formacji. Sekretarz Kongregacji, abp Celso Morga Iruzubieta wyjaśnia, że formacja ta musi być stała. Kapłan nie może powiedzieć w pewnym momencie swego życia, że ma już wystarczającą formację, ona musi trwać przez całe życie – zaznacza pochodzący z Hiszpanii hierarcha.

Podkreśla, że sam ksiądz jest głównym odpowiedzialnym za swoją formację, jednak odpowiada za nią również jego biskup i diecezja. Biskup powinien zapewnić kapłanom „stałe ścieżki rozwoju”. Ta stała formacja musi być też związana z formacją początkową, otrzymaną w seminarium duchownym.

Obecny dokument zastąpi poprzednie Dyrektorium, ogłoszone w 1994 r. Zawiera niektóre idee, wypływające z Roku Kapłańskiego (2009-2010). Autorzy Dyrektorium mają nadzieję, że stanie się ono przewodnikiem i punktem odniesienia nie tylko dla prezbiterów, ale także dla biskupów.

KAI/mh

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda