Home WiadomościZ kraju Salezjanie: Media a SDB – Warsztaty Medialne w Pile

Salezjanie: Media a SDB – Warsztaty Medialne w Pile

Redakcja

W art. 43 Konstytucji Salezjańskich można przeczytać, że głoszenie Dobrej Nowiny poprzez środki społecznego przekazu jest jednym z priorytetowych zadań apostolskich wśród ówczesnej młodej generacji. Toteż grupa czerech współbraci młodszych z WSDTS z Krakowa wybrała się 13 stycznia do Piły na weekendowe warsztaty medialne, organizowane przez ks. Przemysława Cholewę SDB.

Salezjański Dom Inspektorialny gościł ponad 15 osobową grupę młodych ludzi, którzy posiadają ogromną pasję dziennikarsko-ewangelizacyjną. Próbując odpowiedzieć na pytania dotyczące zaangażowania ludzi świeckich w ewangelizację medialną, młodzież wraz salezjanami szukała tożsamości katolickiego dziennikarstwa w Kościele powszechnym.

Piątkowy wieczór był iście salezjański: zawiązanie wspólnoty, wspólna modlitwa, śpiew, zajęcia integracyjne, a co najważniejsze uczestnictwo w salezjańskiej konferencji prowadzonej przez księdza inspektora Marka Chmielewskiego SDB. Ksiądz inspektor ukazał wszystkim uczestnikom rolę mediów w dziele ewangelizacji salezjańskiej. Wskazał również przykład św. Jan Bosko, który często sięgał po formę medialną, jaką jest słowo pisane, aby apostołować wśród młodzieży.

Główny dzień warsztatowy rozpoczął się od wspólnej Eucharystii, podczas której słowo Boże wygłosił ks. Przemysław. Pierwsze warsztaty poprowadziła pani Małgorzata Drab, wprowadzając wszystkich w świat słowa pisanego i mówionego oraz przedstawiając problemy wynikające w niepoprawnego używania form językowych w środowiskach młodzieży i środowiskach środków społecznego przekazu.

Następnie pan redaktor Andrzej Piechocki, wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, nakreślił różne gatunki dziennikarskie używane w dziennikarstwie prasowym. Wprowadził on również uczestników w tajniki etyki i zasad medialnych: zasadę prawdy, obiektywizmu, oddzielania informacji od komentarza, dobra odbiorcy oraz zasadę wolności i odpowiedzialności.

Z zasadą wolności i odpowiedzialności łączył się kolejny wykład prowadzony przez pana Karola Laskowskiego z warszawskiej kancelarii SALANS, który zaprezentował wszystkim formy prawne związane z prasą i autorstwem.

Po tym wykładzie nastąpiła krótka przerwa na posiłek, po czym ks. Jarosław Wąsowicz SDB przeprowadził panel dyskusyjny z zaproszonymi gośćmi: ks. Andrzejem Godyniem – redaktorem naczelnym magazynu „Don Bosco”, panem Łukaszem Kazimierczakiem – redaktorem czasopism „Króluj nam Chryste” i „Przewodnika Katolickiego”, a także charyzmatycznym panem Piotrem Lisiewiczem – redaktorem Gazety Polskiej i niezależna.pl. Motywem przewodnim dyskusji była rola świeckich (także młodzieży) angażujących się na polu medialnym we wspólnocie Kościoła. Każdy uczestnik poszukiwał podczas tego spotkania profilu katolickiego dziennikarza.

Po tak ciężkim dniu, dzięki życzliwości księdza organizatora, cała grupa wspólnie spędziła wieczór przy syto zastawionym stole.

Ostatni dzień rozpoczął się dziękczynieniem za cały ten czas warsztatów podczas Eucharystii, na której słowo Boże wygłosił diakon z WSDTS. Po wspólnym śniadaniu nastąpiło krótkie spotkanie podsumowujące.

Czas warsztatów w Pile należy uznać za niezwykle udany, a co najważniejsze owocny. Niech słowa księdza Bosko będą życzeniem dla wszystkich uczestników salezjańskich warsztatów medialnych w Pile, a także dla wszystkich alumnów z WSDTS: „Pracujcie, ale zawsze z dobrocią św. Franciszka Salezego i cierpliwością Hioba”.

Jarocin SDB, losiowka.pl

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda