Home WiadomościZ kraju Salezjanie: ODPUSTY z okazji DWUSETLECIA

Salezjanie: ODPUSTY z okazji DWUSETLECIA

Redakcja

Przełożony Generalny poprosił Penitencjarię Apostolską Stolicy Świętej o uznanie roku urodzin Księdza Bosko, od 16 sierpnia 2014 do 16 sierpnia 2015, Rokiem jubileuszowym, co wiązać się będzie z odpustem zupełnym w szczególnych sytuacjach. Poniżej przytaczamy fragment tego dekretu.

Penitencjaria Apostolska, ze szczególnego upoważnienia Ojca Świętego Franciszka, uznaje Rok jubileuszowy, łącząc go z Odpustem zupełnym, który, pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna lub stan łaski uświęcającej, przyjęcie komunii św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), mogą uzyskać członkowie Rodziny Salezjańskiej i wszyscy wierni chrześcijanie, którzy, kierując się duchem pokuty i pobudzeni miłością, mogą go również ofiarować jako wynagrodzenie za dusze zmarłych przebywających w czyśćcu, jeśli będą w pełni uczestniczyć w jakiejś świętej celebracji, odprawionej ku czci św. Jana Bosko lub przynajmniej zatrzymają się przez pewien czas na pobożnych rozważaniach przed relikwią lub świętym obrazem Świętego, kończąc je modlitwą Pańską, wyznaniem wiary oraz wezwaniami do Dziewicy Maryi i św. Mogą to uczynić:

I.   W dniach: 31 stycznia 2015 r., w uroczystość św. Jana Bosko, i 16 sierpnia 2015 r. – w sam dzień 200. rocznicy urodzin świętego.

II.  Za każdym razem, kiedy weźmie się udział w świętej pielgrzymce:

a)  do Świątyni poświęconej Bogu, powstałej na cześć św. Jana Bosko w Castelnuovo Don Bosco – na “Colle Don Bosco” (która znajduje się właśnie w mieście, w którym urodził się święty);

b)  do Świątyni pod wezwaniem Błogosławionej Dziewicy Maryi Wspomożycielki w Turynie: budową tego Sanktuarium, wyniesionego do godności Bazyliki Mniejszej w 1911 r., kierował św. Jan Bosko; tam spoczywają jego święte szczątki, i stanowi ono ośrodek duchowy całej Rodziny Salezjańskiej.

Ci pobożni chrześcijanie, którzy z powodu starości czy choroby nie mogą wychodzić z domu, mogą tak samo otrzymać odpust zupełny, jeśli w duchu wyzbycia się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i z zamiarem wykonania, jak tylko będzie to możliwe, trzech zwykłych warunków odpustu, pomodlą się ze czcią przed jakimś obrazkiem św. Jana Bosko, zjednoczą się duchowo w czasie celebracji czy wizyt jubileuszowych we własnym domu lub tam, gdzie przeszkoda ich wstrzymuje, i odmówią modlitwy powyżej wskazane, ofiarując swoje cierpienia i niewygody życia.

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda