Home WiadomościZ kraju Salezjanie: Przesłanie VII Światowego Kongresu Maryi Wspomożycielki

Salezjanie: Przesłanie VII Światowego Kongresu Maryi Wspomożycielki

Redakcja

infoansJednym z momentów kończących obchody Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko był VII Światowy Kongres Maryi Wspomożycielki – spotkanie Rodziny Salezjańskiej, w którym uczestniczyło ponad 1300 osób z około 50 krajów. Odbywał się w Turynie i na Colle Don Bosco w dniach 6-9 sierpnia. Zadaliśmy kilka pytań ks.  Pierluigiemu Cameroniemu, animatorowi duchowemu Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki (ADMA), grupy należącej do Rodziny Salezjańskiej, będącej organizatorem tego wydarzenia.

Jaki klimat charakteryzował to spotkanie Rodziny Salezjańskiej?

W świetle motta Kongresu: “Hic domus mea, inde gloria mea. Z domu Maryi do naszych domów” doświadczyliśmy powiewu Ducha Świętego, który wieje z domu Maryi, czyniąc nowe nasze domy i wspólnoty zakonne: w niewymownej radości uczestników; we wdzięczności względem tych, którzy w różny sposób współpracowali w przygotowaniu i realizacji kongresu, co było wyrazem prawdziwego nabożeństwa do Maryi; w prawdzie  mocy modlitwy; w bogactwie treści zaproponowanych w konferencjach; w świadectwach o życiu świętych; w mocnych i poruszających doświadczeniach życia; w kazaniach celebracji eucharystycznych; w pięknie i dbałości o śpiew i modlitwę; w radości braterstwa i przyjaźni; w obecności osób każdej kategorii wiekowej, od niemowląt po starców, co przypominało, że rzeczywiscie miłosierdzie Boże się rozciąga z pokolenia na pokolenie. Doprawdy był to wielki cud Maryi!

Jakie przesłanie wypływa z tego Kongresu? 

Przesłanie Kongresu, jakie zostaje teraz przekazane Rodzinie Salezjańskiej w jej różnorodności i wielości grup, jest takie: żyć systemem prewencyjnym, który jest duchowością, pedagogią i stylem relacji w rodzinie i we wspólnotach zakonnych; wzrastać w komplementarności i współpracy pomiędzy powołaniem do małżeństwa i powołaniem do życia konsekrowanego, kapłańskiego i misyjnego; doświadczyć tego, iż prawdziwe duszpasterstwo młodzieżowe rodzi się i rozwija we współpracy z duszpasterstwem rodziny.

Czy Światowy Kongres Maryi Wspomożycielki jest wydarzeniem dla całej Rodziny Salezjańskiej? 

Od Kongresu, który odbył się w 2011 r. w Częstochowie, ówczesny przełożony generalny zechciał, aby to wydarzenie było spotkaniem całej Rodziny Salezjańskiej, która znajduje w zawierzeniu się Maryi Wspomożycielce jeden z punktów fundamentalnych swojej tożsamości duchowej i apostolskiej. Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime potwierdził tę opcję i stąd pragnę wyrazić swoje szczególne podziękowanie za jego stałą i ojcowską obecność w każdym dniu i różnych momentach trwania Kongresu oraz jego wskazania. A poza tym, pragnę podziękować wszystkim przełożonym i przedstawicielom grup Rodziny Salezjańskiej, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu.

Jak ocenić doświadczenie związane z Kongresem?

To centralne wydarzenie związane z obchodami Dwusetlecia urodzin naszego Ojca Księdza Bosko było postrzegane przez wszystkich jako wieczernik wytężonej duchowości i głębokiej komunii serc. Chciałbym zachęcić do zapoznania się z wszystkimi zasobami (materiałami Kongresu, filmikami, zdjęciami…), które można znaleźć na stronie: www.congressomariaausiliatrice2015.orge in qualche modo riproporli nei diversi contesti.

Módlmy się, aby Maryja Wspomożycielka, św. Józef, św. Jan Bosko wstawiali się za nami i pomogli dojrzeć ziarnom nadziei i tego, co nowe, a co zostało zasiane w naszych sercach w tych wspaniałych dniach…

Do zobaczenia w Argentynie w 2019 roku na VIII Światowym Kongresie Maryi Wspomożycielki!

ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda