Home WiadomościZ kraju Salezjanie: relacja z kolejnych dni XII Kapituły Inspektorialnej Pilskiej

Salezjanie: relacja z kolejnych dni XII Kapituły Inspektorialnej Pilskiej

Redakcja

salezjanie.plRano modlitwa, potem obrady, po południu modlitwa z innymi wspólnotami zakonnymi w szczecińskiej katedrze, a na zakończenie przedstawienie teatralne przygotowane przez najmłodszych – to skrót kolejnego dnia obrad kapitulnych.

Dzisiejsze obrady Kapituły Inspektorialnej rozpoczęły się jutrznią z rozważaniem ks. Macieja Sarbinowskiego. Następnie po śniadaniu rozpoczęła się druga sesja plenarna Kapituły, podczas której dokonano prezentacji materiałów zebranych od wspólnot lokalnych i opracowanych przez komisję przedkapitulną. Ksiądz Zenon Klawikowski przedstawił temat „Mistycy w Duchu”, zaś ks. Janusz Sikora przedstawił wnioski na temat „Prorocy braterstwa”.

Nad tymi dwoma tematami pochylili się ponownie ojcowie kapitulni podczas pracy w grupach. Wypracowane wnioski przedstawili później całemu gremium kapitulnemu. Wspólna dyskusja nad zaproponowanymi przemyśleniami była żywa i pokazała, jak bardzo tematy te są ważne.

Po obiedzie współbracia biorący udział w Kapitule udali się do katedry szczecińskiej, by tam wziąć udział w diecezjalnych obchodach Dnia Życia Konsekrowanego. O godzinie 15.00 odmówili wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego, adorowali Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz wysłuchali konferencji na temat doniosłości powołania zakonnego. Następnie wraz z pasterzem diecezji, ks. abpem Andrzejem Dzięgą, prezbiterium diecezjalnym i zakonnym, przy licznym udziale sióstr zakonnych, osób życia konsekrowanego i świeckich, uczestniczyli w Eucharystii, w czasie której odnowiono śluby i przyrzeczenia.

Ostatnimi akcentami drugiego dnia Kapituły były nieszpory ze słówkiem ks. radcy regionalnego Tadeusza Rozmusa, przedstawienie teatralne w wykonaniu dzieci z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Toruniu oraz spotkanie braterskie.


Trzeci dzień Kapituły Inspektorialnej inspektorii pilskiej upłynął pod hasłem rozpoznawania znaków czasu. Obrady wchodzą w decydującą fazę.

Obrady kapitulne rozpoczęły się Eucharystią połączoną z jutrznią, w czasie której kazanie wygłosił ks. Radca Generalny Tadeusz Rozmus. Wskazał on, co Rada Generalna w kontekście 27 Kapituły Generalnej chciałaby, byśmy wzięli pod rozwagę. Poranna sesja plenarna oraz praca w komisjach odbywała się w oparciu o dokument roboczy na temat „Słudzy Młodzieży”, który przedstawił ks. Wiesław Psionka. Całość dokumentu roboczego została przez Kapitułę wzbogacona o wiele interesujących wniosków, który zostanie opracowany na koniec Kapituły.

Po obiedzie rozpoczęła się czwarta sesja plenarna, podczas której został przedstawiony „Przegląd obecności salezjańskiej w Inspektorii”. Jest to bardzo intrygujący temat, w związku z czym zarówno prezentacja, jak i późniejsza praca w komisjach była bardzo twórcza i owocna w wiele interesujących wniosków, które zostały zaprezentowane.

Dzień kapitulny zakończyły wspólne nieszpory, połączone z nabożeństwem przebłagalnym, słówko ks. Marka Barańskiego, dyrektora wspólnoty salezjańskiej z Kniewa, oraz dyskusja plenarna nad dotychczasowym dorobkiem Kapituły.

Kapituła wchodzi w decydującą fazę, podczas której będą zapadały najważniejsze decyzje dotyczące kształtu inspektorii.


Przedostatni dzień Kapituły to dzień intensywnych dyskusji nad kierunkami, w których iść powinna inspektoria pilska.

Dzień obrad rozpoczęła wspólnotowa Eucharystia, w czasie której ks. Roman Jachimowicz, inspektor nominat, wychodząc od Ewangelii dnia, wskazał priorytety, którymi powinna kierować się inspektoria. Następnie po śniadaniu i odprawieniu godziny czytańrozpoczęła się V sesja plenarna, w czasie której – pod wieloma różnymi kątami – analizie została poddana obecność w inspektorii. Praca w komisjach pozwoliła na skonkretyzowanie myśli krążących po sali plenarnej Kapituły i sformułowanie propozycji uchwał kapitulnych, które następnie zostały przedstawione jako postulaty poszczególnych komisji.

Modlitwą w ciągu dnia rozpoczęto VI sesję plenarną Kapituły. Ta sesja wywołała najwięcej dyskusji, ponieważ kończyła się głosowaniami nad poszczególnymi postulatami uchwał kapitulnych. Współbracia bardzo mocno zaangażowali się w dyskusję i głosowania, dzięki czemu Kapituła nabrała dynamizmu. Ukazało to też doniosłość poruszanych spraw.


Relacja z wydarzeń na Facebooku 

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda