Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Polsce Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego z błogosławionymi męczennikami z Paricoto

Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego z błogosławionymi męczennikami z Paricoto

Redakcja

FOT. Anna DziemskaUroczyste zakończenie Roku Życia Konsekrowanego dało okazję do przedstawienia warszawskim osobom konsekrowanym sylwetek nowych polskich błogosławionych.

Prowincjał franciszkanów konwentualnych o. Wiesław Pyzio OFM Conv w kościele Najświętszego Zbawiciela 1. lutego wygłosił konferencję o męczennikach franciszkańskich bł. o. Zbigniewie Strzałkowskim i bł. o. Michale Tomaszku.

Do zgromadzonych licznie zakonnic i zakonników w drugim dniu modlitewnego Triduum o. Wiesław Pyzio przemawiał w zastępstwie za o. Kazimierza Malinowskiego OFM Conv , sekretarza KWPZM.

Prowincjał franciszkanów przywoływał słowa o. Kazimierza Malinowskiego, który znał błogosławionych męczenników z Peru: „Męczennicy franciszkańscy , zarówno o. Michał jak i o. Zbigniew to byli zwykli ludzie , pochodzący ze zwykłych rodzin, niczym się nie wyróżniali” . A jednak było w nich coś, co uczyniło ich świętymi – mówił przełożony franciszkanów . Byli wierni swemu powołaniu i wierni człowieczeństwu. Wykazywali się wiernością w codzienności. Pochodzili z prostych biednych rodzin , borykających się z problemami. Tak jak pomagali w domu rodzicom i rodzeństwu, tak później w czasie pracy poświęcali się młodzieży, seniorom, dzieciom. Pracowali ciężko nawet wtedy , gdy nie musieli, byli stale zaangażowani. Nie opuścili swych wiernych do końca. Męczeństwo było podsumowaniem ich życia, stwierdził o. Pyzio, dodając, że męczeństwo franciszkanów w Peru może być porównane do męczeńskiej śmierci św. o. Maksymiliana .

Tak pełne oddania ludziom życie jak i męczeńska śmierć o. Michała i o. Zbigniewa były możliwe dzięki zachowaniu w ich życiu prymatu Boga , co w konsekwencji przełożyło się na miłość do braci i sióstr, stwierdził prowincjał franciszkanów.

Po konferencji nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu, a następnie o 18. 30. msza święta. Mszy przewodniczył. o. Gabriel Bartoszewski OFM Cap . a homilię wygłosił o. Wiesław Pyzio Ofm Conv.

Na zakończenie modlitewnego spotkania proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela i moderator wydziałów duszpasterskich kurii warszawskiej ks. prał. Tadeusz Sowa podziękował wszystkim osobom życia konsekrowanego za ich pracę, zaś kapucynowi o. dr Gabrielowi Bartoszewskiemu za jego wielki wkład pracy w dzieła Archidiecezji Warszawskiej.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda