Home WiadomościZ kraju Wspomnienie św. Joanny Francuskiej

Wspomnienie św. Joanny Francuskiej

Redakcja
SONY DSC

SONY DSC

Ks. Paweł Naumowicz MIC, przełożony polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Marianów, przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych w Grąblinie (04.02).

Okazją do wspólnej modlitwy była przypadająca uroczystość patronalna ss. anuncjatek. Dziś bowiem w Kościele wspomina się św. Joannę de Valois, założycielkę Zakonu Najświętszej Maryi Panny.

Eucharystii o godz. 17.00 przewodniczył ks. Paweł Naumowicz MIC z Warszawy, który do licznie zebranych wiernych wygłosił także homilię. W słowie skupił się na postaci św. Joanny mówiąc, iż patrząc po ludzku jej życie było pasmem cierpień i trudności. Jednak w wielkim planie Boga okazało się niezwykle cenne, gdyż to ona została fundatorką zakonu poświęconego Bożej Rodzicielce.

W koncelebrze Najświętszej Eucharystii uczestniczyli księża z licheńskiego domu zakonnego: ks. Krzysztof Jędrzejewski MIC, przełożony wspólnoty, ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium oraz ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz parafii pw. św. Doroty. Spośród księży-gości koncelebrujących Mszę św. należy wspomnieć Józefa Wysockiego, proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Koninie-Morzysławiu.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrała s. Maria Ludwika, matka odpowiedzialna Zakonu w Grąblinie. Podziękowała wszystkim za przybycie oraz uczestnictwo we Mszy św. w tym szczególnym dla sióstr anuncjatek dniu. Zapewniła także o pamięci w modlitwie.

Po zakończonej Eucharystii wierni mogli oddać cześć św. Joannie de Valois poprzez ucałowanie jej relikwii, znajdujących się w grąblińskej świątyni. Następnie siostry zaprosiły wszystkich uczestników modlitwy na ciepłą herbatę oraz własnoręcznie przygotowane wypieki. Uroczystości odpustowe uświetnił chór parafialny Virtus Dei.

Siostry z Zakonu Najświętszej Maryi Panny w lesie grąblińskim mieszkają od 2010 roku. Obecnie w klasztorze mieszka sześć sióstr  (w tym dwie Polki). Msze św. w dzień powszedni w grąblińskim kościele pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnot Ewangelicznych odprawiane są o godzinie 7.30, w niedzielę natomiast o godzinie 8.00.

Robert Adamczyk

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda