Home WiadomościZ kraju Salezjanie: Spotkanie formacyjne nowych dyrektorów

Salezjanie: Spotkanie formacyjne nowych dyrektorów

Redakcja

Kluczową postacią we wspólnotach salezjańskich jest osoba dyrektora, pierwszego odpowiedzialnego za animację życia zakonnego współbraci, koordynatora działalności wychowawczo-apostolskie oraz organizatora życia wspólnoty i zarządcy dobrami materialnymi.

Jedną z inicjatyw formacyjnych służących wparciu dyrektorów salezjańskich w ich misji i posłudze są spotkania formacyjne nowych dyrektorów. Takie spotkania od prawie dwudziestu lat organizuje Ośrodek Duchowości Salezjańskiej w Lądzie nad Wartą. Nowi przełożeni po kilku miesiącach swojego urzędowania, spotykają się, aby poprzez refleksje, dyskusje i róże ćwiczenia usprawnić swoje posługiwanie.

Również w tym roku w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie w terminie 19-22 listopada odbył się taki kurs. W spotkaniu wzięło udział 14. dyrektorów z czterech polskich inspektorii: ks. Mariusz Wencławek ze Szczecina, ks. Wiesław Prądzyński ze Słupska, Ks. Mirosław Niechwiej ze Świętochowic, ks. Kazimierz Drozd z Rzeszowa, ks. wikariusz inspektora Adam Paszek z Krakowa, ks. Zbigniew Klisowski z Częstochowy, ks. Mariusz Kostrzewski z Poznania, ks. Józef Kawalec z Sułowa, ks. Volodymyr Kabak z Sankt Petersburga, ks. Marek Wyszomirski z Żyrardowa, ks. Sławomir Goworek z Czerwińska, ks. Rafał Wroniecki z Ostródy, ks. Adam Wtulich z Różanegostoku oraz ks. Tomasz Motyka ze Szczecina Gumieniec.

Uczestnikom spotkania pomocą w refleksji nad posługą dyrektora salezjańskiego w obecnych czasach służyli: ks. inspektor Dariusz Bartocha, który przedstawił animację dyrektora w zakresie realizacji posłannictwa i opracowania programu wychowawczo-duszpasterskiego. Ks. wikariusz inspektora Jarosław Pizoń omówił proces opracowywania, realizacji oraz weryfikacji programu życia wspólnoty salezjańskiej. Ks. ekonom inspektorialny Witold Drzyzgiewicz ukazał zadania dyrektora w zakresie zarządzania dobrami materialnymi. Ks. inspektor Sławomir Łubian wskazał na zadania dyrektora, jako animatora modlitwy oraz przekazał istotne informacje na temat sposobów rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Ks. prof. Dariusz Buksik omówił psychologiczne aspekty posługi dyrektora. Natomiast ks. Zenon Klawikowski przybliżył zadania i funkcje dyrektora w świetle Konstytucji i Regulaminów SDB. Ks. Dyrektor Ośrodka Misyjnego w ramach słówka wieczornego przedstawił główne linie działalności Ośrodka.

Spotkanie formacyjne nowych dyrektorów odbyło się w rodzinnej atmosferze dzięki wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza dzięki gościnności i wielkiej życzliwości miejscowej wspólnoty salezjanów i sióstr salezjanek, gospodarzy Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie.

ks. Zenon Klawikowski sdb / Źródło: sdb.org.pl

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda