Home WiadomościZ kraju Salezjanie – Tolkmicko: Dni Jakubowe 2013 zakończone

Salezjanie – Tolkmicko: Dni Jakubowe 2013 zakończone

Redakcja

W tolkmickiej wspólnocie zakończyły się tegoroczne Dni Jakubowe. Świętowaliśmy je już po raz trzeci. Jak zwykle, w centrum obchodów znalazła się 25 lipca uroczysta Msza św. odpustowa, ku czci Św. Jakuba Apostoła – patrona parafii.

Przewodniczył jej ks. Andrzej Wujek, Przełożony Inspektorii Warszawskiej. W koncelebrze uczestniczył też ks. Walenty Szymański – Dziekan Dekanatu Elbląg-Północ, oraz wielu księży gości. Oprawę liturgiczną zapewniła Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki z opiekunem ks. proboszczem Andrzejem Arbaczewskim, oraz Schola ze Starej Wsi, z proboszczem parafii Adamem Galkiem. Słowo Boże, nawiązujące do życia i apostolskiej działalności Św. Jakuba Apostoła, wygłosił ksiądz inspektor.

Świętowanie rozpoczęliśmy już 24 lipca Mszą św. za zmarłych parafian i nabożeństwem z procesją na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Ponieważ przed kościołem trwają remonty dróg i budowa ratusza, w czwartek 25 lipca, po Mszy św., orkiestra z Szastarki poprowadziła wszystkich przed miejscowy ośrodek kultury. W czasie obiadowania można było posłuchać Wesołej Ferajny z Ośrodka Kultury w Tolkmicku. Przy ich melodiach nogi same chodzą.

O godz. 16:00, w porcie, ks. proboszcz Sławomir Szczodrowski poświęcił łodzie rybackie. Ceremonii towarzyszyła niezawodna w tych dniach Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki, która po przejażdżkach łodziami, przed Ośrodkiem Kultury dała kolejny pokaz swoich umiejętności. Wystąpiły też dziewczęta ze Scholi w Starej Wsi, zachwycając nas pięknym wykonaniem prezentowanych utworów. O godz. 19:00 tego dnia, przed kościołem przejeżdżały różne pojazdy, które święcił ks. proboszcz.

O godz. 20:00 rozpoczęła koncert Kapela Jakubowa z Olsztyna, która gościła u nas w ubiegłym roku. Wykonawcy porwali na nogi widownię! Wspaniała konferansjerka! Nie sposób było nie włączyć się w tę zabawę. Koncert podzielony był na dwie części. W przerwie występu Kapeli zaprezentował się zespół Sentyment z naszego Ośrodka Kultury. Wszyscy śpiewali razem z nimi znane piosenki ludowe. Był to jednak dzień roboczy. Nazajutrz wielu czekała praca i to odpustowe świętowanie trzeba była przed północą zakończyć.

W piątek 26 lipca kościół wypełnił tłum parafian i gości. Wszyscy chcieli zobaczyć i usłyszeć bohaterkę tego dnia, wspaniałą polską piosenkarkę Eleni, wraz z zespołem. Rozpoczęła punktualnie. Od pierwszych minut porwała widownię. Wszyscy śpiewali jej piosenki. Nie trzeba było zachęty artystki. Jej utwory publiczność znała na pamięć. Uroda, piękne, greckie melodie i ich wykonanie, cudowny kontakt z publicznością, to niezapomniana uczta dla ducha. Piosenkarka zakończyła koncert „Barką”, którą śpiewała razem z nią cała widownia, stojąc i trzymając się mocno za ręce. A potem… bardzo długa kolejka fanów po autografy na płytach i zaproszeniach. Piosenkarka podpisywała wszystkie, pozowała do wspólnych zdjęć bez cienia grymasu! Wspaniała klasa! Dziękujemy.

W tegorocznych Dniach Jakubowych organizatorzy przygotowali wiele atrakcji min. dodatek o tym święcie w lokalnym Dzienniku Elbląskim, muszelki Jakubowe, Jakubówkę, pierogi i placki, okolicznościową pieczątkę oraz ręcznie wykonane muszle Jakubowe i pamiątkowe karty z pieczęcią lakową , mówiącą o Szlaku Św. Jakuba, na którym znajduje się również nasza parafia.

Tegoroczne Dni Jakubowe przeszły już do historii. Za wspaniałe, duchowe doznania kierujemy podziękowania w stronę organizatorów. Do zobaczenia za rok!

Daniela Bukowska
Źródło: www.salezjanie-tolkmicko.pl

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda