Home WiadomościZ kraju Salezjanie: Ustanowienie Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi

Salezjanie: Ustanowienie Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi

Redakcja

W uroczystość Maryi Wspomożycielki, w ubiegły piątek, 24 maja, salezjanie z Polski przeżywali wyjątkowe i historyczne wydarzenie, jakim było ustanowienie kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Marek Chrzan, Radca Regionu Europa Północna, reprezentujący Przełożonego Generalnego Salezjanów, ks. Pascuala Cháveza.

“Cieszę się, że mogę się znaleźć w tym miejscu i modlić się razem z wami, chwaląc Wspomożycielkę w tym nowym Sanktuarium, jej dydykowanym” – powiedział ks. Chrzan.

Wczesnym popołudniem odbyło się nabożeństwo Maryjne ku czci Wspomożycielki: wierni, po wejściu do kościoła, pieśniami i modlitwą uczcili obraz Wspomożycielki. W tym hołdzie uczestniczyły różne grupy: uczniowie szkół, którzy przybyli ze sztandarami i chorągwiami, wielu ministrantów, chór “Lira” i chór z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, orkiestra parafialna oraz przedstawiciel Bractwa Grobu Pańskiego.

Następnie, po powitaniu przybyłych gości przez ks. proboszcza Kazimierza Chudzickiego, rozpoczęła się Eucharystia, którą koncelebrowało 52 kapłanów, zakonnych i diecezjalnych, a wśród nich wszyscy członkowie Rady Inspektorii Pilskiej oraz ks. Sławomir Łubian, inspektor warszawski. Bp Andrzej Penke, Wikariusz Biskupi Archidiecezji Gdańskiej, reprezentujący ks. abpa Sławoja Leszka Głódzia, odczytał dekret Metropolity Gdańskiego, ustanawiający nowe sanktuarium w Rumii: „Kierując się dobrem wiernych i mocą dekretu z dniem 24. maja 2013 roku ustanawiam kościół pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. Niech to sanktuarium stanie się nowym miejscem kultu naszej matki, niech jednoczy, byśmy coraz bardziej kierowali się miłością”.

Po kazaniu księdza Radcy nastąpił obrzęd umieszczenia bursztynowego berła na cudownym obrazie Rumskiej Wspomożycielki, którego dokonali ks. Chrzan oraz Inspektor pilski, ks. Marek Chmielewski. Berło, podobnie jak wcześniej korony, wykonał artysta z Gdańska, pan Mariusz Drapikowski.

Na zakończenie uroczystości burmistrz Rumi, pani Elżbieta Rogala-Kończak, podziękowała w imieniu mieszkańców miasta za ustanowienie nowego sanktuarium.

ANS – Rumia

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda