Home WiadomościZ kraju Salezjanie: Wizyta Przełożonego Generalnego w polskich inspektoriach

Salezjanie: Wizyta Przełożonego Generalnego w polskich inspektoriach

Redakcja

Od popołudnia 15 września ks. Ángel Fernández Artime przebywa w Polsce ze swoją pierwszą wizytą jako Przełożony Generalny. Trwała ona około tygodnia (15-21 września) i obejęła wszystkie cztery salezjańskie inspektorie polskie. Przełożonemu Generalnemu towarzyszą: jego sekretarz – ks. Horacio López i radca regionu Europa Środkowo-Północna – ks. Tadeusz Rozmus. Ta wizyta ma szczególne znaczenie w kontekście niedawno rozpoczętych obchodów Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko.

Po gorącym powitaniu ze strony przełożonego inspektorii krakowskiej, ks. Dariusza Bartochy, jego wikariusza – ks. Adama Paszka oraz innych członków domu inspektorialnego i krótkim odpoczynku, Przełożony Genralny udał się do Studentatu Teologicznego przy ul. Tynieckiej, gdzie spotkał się ze wspólnotą salezjańską i członkami Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego “Młodzi Światu” oraz udzielił wywiadu dla czasopisma “Don Bosco” i gazety “Dziennik Polski”.

Spotkanie z wolontariuszami łączyło się z wizytą w Parku Edukacji Globalnej. W czasie spotkania została zaprezentowana działalność SWM, a każdy z obecnych wolontariuszy miał możliwość opowiedzieć o swojej pracy w organizacji i na misjach. Przełożony Generalny wyraził wdzięczność za ich zaangażowanie na rzecz misji i zachęcił do wytrwałości w podejmowanej pracy.

W czasie konferencji, jaką skierował do wspólnoty Studentatu Teologicznego, ks. A.F. Artime podkreślił, że istotą charyzmatu salezjańskiego jest młodzież i że salezjanie są wezwani do tego, aby tworzyć bliską relację z Bogiem, a przez to stawać się ludźmi szczęśliwymi, żyjącymi w prawdziwie ewangelicznych wspólnotach. Autentyczne braterstwo powinno być tym, co nas będzie szczególnie wyróżniać. Potem był czas pytań i odpowiedzi, a spotkanie zakończyło się nieszporami w kaplicy seminaryjnej i „słówkiem na dobranoc”.

Wieczorem, po krótkim spacerze po historycznym centrum Krakowa, Przełożony Generalny spotkał się w Domu inspektorialnym z przedstawicielami niektórych grup Rodziny Salezjańskiej z terenu inspektorii krakowskiej, a wśród nich z przełożonymi generalnymi Michalitów i Michalitek, krajowym prezesem BWS i odpowiedzialną regionalną VDB. W czasie spotkania, które przebiegło w serdecznym i braterskim klimacie, ks. A.F. Artime odpowiadał na pytania dotyczące wyzwań związanych z życiem konsekrowanym i aktualnym zaangażowaniem poszczególnych grup Rodziny Salezjańskiej, w sposób szczególny zwracając uwagę na autentyczność życia ludzkiego, chrześcijańskiego i konsekrowanego. Jako Rodzina Salezjańska realizujemy wspólnie jeden charyzmat, którego adresatem jest młodzież, zwłaszcza najbardziej potrzebująca, ale czynimy to z zachowaniem autonomii i specyfiki każdej z grup.

W dniu 16 września, w drugim dniu wizyty rano, Przełożony Generalny odbył spotkanie z członkami Rady inspektorialnej, po czym udał się do Oświęcimia, gdzie odbyły się główne uroczystości. Tam spotkał się z uczniami i nauczycielami szkół salezjańskich z Oświęcimia i innych szkół salezjańskich z terenu inspektorii, po czym, w otoczeniu salezjanów, młodzieży i członków Rodziny Salezjańskiej, przewodniczył uroczystej Eucharystii w Sanktuarium Maryi Wspomożycielki, która stanowiła punkt kulminacyjny tej wizyty.

Po południu X Następca Księdza Bosko spotkał się z salezjanami z inspektorii, a następnie, co nie było wcześniej przewidziane programem, zwiedził niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, nie kryjąc wielkiego wzruszenia. Po czym pożegnał Oświęcim, udając się do Wrocławia, siedziby kolejnej inspektorii polskiej.


W ostatnich dniach była kontynuowana wizyta ks. Ángela Fernándeza Artime, Przełożonego Generalnego, w Polsce. Po Inspektorii Krakowskiej przyszła kolej na Inspektorię Wrocławską (PLO).

Przełożony Generalny przybył do Domu Inspektorialnego we Wrocławiu we wtorek 16 września wieczorem. Następnego dnia rano ks. A.F. Artime spotkał się z salezjanami z inspektorii, a wczesnym popołudniem – z Radą Inspektorialną. W czasie spotkania podkreślił tożsamość salezjanina i jego stylu oraz zachęcił współbraci do przybrania oblicza Księdza Bosko.

Następnie, w kościele pw. Chrystusa Króla została odprawiona Eucharystia w intencji wszystkich ludzi młodych i członków Rodziny Salezjańskiej. W swoim kazaniu Przełożony Generalny zachęcił wszystkich obecnych do naśladowania wierności pięciu męczenników z Poznania. Po Mszy św. liczni salezjanie współpracownicy i salezjanki współpracownice odnowili swoje przyrzeczenia, a X Następca Księdza Bosko spotkał się z wiernymi i po bratersku rozmawiał z wszystkimi obecnymi.

18 września ks. A.F. Artime udał się do duchowej stolicy Polski – Częstochowy, zatrzymując się na modlitwie w Sanktuarium Maryjnym, a potem odbywając krótkie spotkanie z nowicjuszami z Kopca. Po czym, po południu, wyjechał do Warszawy.


„Nie dziękuję wam za pracę, ale za życie, za sposób życia.” Między innymi takie słowa wypowiedział ks. Ángel Fernández Artime, przełożony generalny salezjanów, podczas wizyty w inspektorii warszawskiej.

Wizyta Przełożonego Generalnego w inspektorii warszawskiej salezjanów była wydarzeniem bardzo rodzinnym. 18 września w Warszawie, w dzień patrona inspektorii św. Stanisława Kostki, miały miejsce trzy spotkania – w czasie Eucharystii, w sali teatralnej z salezjanami i przedstawicielkami sióstr salezjanek oraz w późnych godzinach wieczornych z radą inspektorialną. W czasie spotkania w sali teatralnej ks. Artime odpowiadał między innymi na pytania. Zachęcał, aby salezjanie polscy mieli oczy szeroko otwarte na całe Zgromadzenie oraz byli świadomi, że sytuacja aktualna w Polsce nie jest tą sprzed 15 lat i nie jest taka, jaką będzie za lat 15. Dlatego w sposób właściwy należy przeprowadzać refleksję powołaniową. Przypomniał także, że młody człowiek zawsze ma prawo do serca salezjanina. „Kiedy w sercu jest wielka wiara, reszta przychodzi sama z siebie. O taką wiarę modliłem się dzisiaj na Jasnej Górze” – zakończył Przełożony Generalny.

Kolejnym przystankiem ks. Artime była Łódź. Kościół na ul. Wodnej wypełnił się młodzieżą szkół salezjańskich z Łodzi i Lutomierska oraz wychowawcami, rodzicami i sympatykami dzieła salezjańskiego. Klimat stworzony przez młodych ludzi wyrażał pragnienie spotkania z 10. następcą Księdza Bosko. Śpiewy, orkiestra, teatr, spontaniczność – rodzinny duch Valdocco przeniesiony do Łodzi wybrzmiał w sposób prosty, a jednocześnie podniosły. Szczególnym wydarzeniem było złożenie ślubowania przez uczniów klas pierwszych w obecności Przełożonego Salezjanów. „Czujcie się w tej szkole jak w domu, bo szkoła salezjańska jest waszym domem” – powiedział do młodych dostojny gość. Po spotkaniu w kościele wszyscy wyszli na dziedziniec, aby poszczególne klasy mogły zrobić zdjęcie. Klasa po klasie, niektórzy pląsając, tańcząc w rytm muzyki granej przez orkiestrę szkoły z Lutomierska, przesuwała się w kierunku schodów, na których na wszystkich cierpliwie czekał ks. Ángel.

Podczas spotkania z salezjanami Ksiądz Generał często odnosił się do obecnej sytuacji Zgromadzenia w Polsce oraz odpowiadał na pytania. „Zapraszam was, abyście mieli zawsze otwarte oczy i serca na rzeczywistość, która się zmienia. Zgromadzenie Salezjańskie musi być bardziej międzynarodowe i międzykulturowe. Dlatego musimy postawić sobie pytanie: jak mamy się przygotować do przyszłości, która jest przed nami?” Zachęcając do jeszcze większej współpracy ze świeckimi, dodał: „Z pokorą powinniśmy powiedzieć, że bez osób świeckich nie jesteśmy w stanie pełnić naszej misji.”

Po południu ks. Ángel Fernández Artime, towarzyszący mu radca regionu ks. Tadeusz Rozmus oraz osobisty sekretarz ks. Horacio López, a także zarząd inspektorii, z ks. inspektorem Andrzejem Wujkiem na czele, zostali przyjęci przez abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolitę Łódzkiego.


Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda