Home WiadomościZ kraju Salezjanie. Wystawa z okazji 40-lecia Inspektorii w Pile

Salezjanie. Wystawa z okazji 40-lecia Inspektorii w Pile

Redakcja

W czwartek 14 marca w Muzeum Okręgowym w Pile, przy ulicy Browarnej 7 otwarta została wystawa z okazji 40-lecia powstania Salezjańskiej Inspektorii św. Wojciecha w Pile.

O całej wystawie bardzo ciekawie i szczegółowo opowiadał jej inicjator – ks. dr Jarosław Wąsowicz.

Wystawa podzielona jest na 3 części. Pierwsza poświęcona jest historii Salezjanów, m.in. św. Janowi Bosko i Salezjanom w Polsce, w kolejnej możemy zobaczyć eksponaty związane z Inspektorią św. Wojciecha w Pile, a w trzeciej możemy zobaczyć eksponaty misyjne wypożyczone z Muzeum Misyjnego znajdującego się w Warszawie. Także możemy zobaczyć wystawę okolicznościowych medali z zasobów Salezjańskiego Archiwum w Pile.

Na wystawie możemy znaleźć pamiątki po ks. Prymasie Auguście Hlondzie czy Arcybiskupie Antonim Baraniaku, np. ornat rzymski, strój kardynalski oraz mitrę ks. Hlonda, czy sutannę Arcybiskupa Baraniaka. Można również zobaczyć wiele oryginalnych zdjęć.

Zaprezentowany jest również niezwykle cenny eksponat. To jest księga ewidencyjna z bloku 30. z Dachau, bloku w którym przetrzymywani byli polscy duchowni m.in. bł. ks. biskup Michał Kozal.

Innym bardzo ciekawym eksponatem jest monstrancja, wykonana w obozie jenieckiem w Rumunii, która wykuta została ze srebrnych medalików i obrączek, które mieli żołnierze.

Salezjanie rozpoczęli posługę w Pile w 1945 roku, możnaby powiedzieć że przypadkowo. Tutaj wysiadł razem z repatriantami ks. Józef Wróbel i zajął kościół Świętej Rodziny. Z Piłą też związana jest postać ks. Stanisława Styrny, honorowego obywatela Piły, który przybył do Piły w roku 1979 roku. Jest to postać wyjątkowa, ponieważ ks. Stanisław wywarł tak wielki wpływ na Parafię Świętej Rodziny, ponieważ do dzisiaj wiele jego inicjatyw do dziś funkcjonuje. W historię Piły wpisał się również jako nieformalny kapelan Solidarności.

Wystawa będzie dostępna do 26 maja 2019 r., ale już dziś serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum i zapoznania się z Salezjańskimi ciekawostkami i eksponatami.

Za: pila.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda