Home WiadomościZ kraju Salezjanie: Zmarł ks. Wacław Zięba

Salezjanie: Zmarł ks. Wacław Zięba

Redakcja

W 92 roku życia, 73 roku ślubów zakonnych i 66 roku kapłaństwa odszedł do Pana ks. Wacław Zięba, współbrat Inspektorii św. Stanisława Kostki. Zmarł rankiem 24 stycznia w Tolkmicku, gdzie przez ostatnie 25 lat pracował jako duszpasterz.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 27 stycznia o godz. 11:00 w Kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku. Trumna z ciałem będzie wystawiona pół godziny wcześniej.

Curriculum vitae:

Ks. Wacław Zięba urodził się 20 września 1920 r. w Strzelcach w diecezji kieleckiej.

2 sierpnia 1938 r. ukończył nowicjat w Czerwińsku i złożył śluby zakonne na trzy lata. Zdał wtedy również tzw. małą maturę. Po nowicjacie nastąpił czas wojennej tułaczki.

1 stycznia 1940 r. rozpoczął tajne studia seminaryjne najpierw w Lublinie, potem w Krakowie i w Przemyślu.

28 kwietnia 1946 r. przyjął święcenia diakonatu, zaś 6 czerwca 1946 r. w Warszawie święcenia kapłańskie z rąk bpa Antoniego Szlagowskiego.

Po święceniach, przez 5 lat był katechetą i kierownikiem oratorium w Płocku. Równolegle studiował teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, zdobywając w 1950 r. tytuł magistra teologii.

W latach 1950-1957 pracował w Czerwińsku jako socjusz (pomocnik mistrza nowicjuszy) i wikariusz w parafii. Potem na rok powrócił do Płocka, do duszpasterstwa.

Od sierpnia 1958 r., przez 4 lata był proboszczem w Toporzyku, następnie 9 lat proboszczem w Wierzchowie Człuchowskim.

W latach 1971-1976 był opiekunem ministrantów i katechetą w Rumii w Parafii św. Krzyża.

Od roku 1976 do 1983 pracował w Sępopolu jako katecheta i spowiednik, następnie dwa lata w Jaciążku w tym samym charakterze.

W latach 1985-1987 był spowiednikiem w Łodzi, we wspólnocie św. Barbary przy ul. Wodnej.

1 sierpnia 1987 r. przybył do Tolkmicka, gdzie pełnił rolę duszpasterza. Najczęściej można było Go spotkać w konfesjonale i w posłudze chorym. Często spacerował ulicami miasteczka, rozmawiając z napotkanymi parafianami. Znali Go wszyscy.

Zmarł rankiem 24 stycznia w Święto św. Franciszka Salezego i Miesięczne Wspomnienie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

Daniela Bukowska
www.salezjanie-tolkmicko.pl 

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda