Home WiadomościZ kraju Chrystusowcy: Pielgrzymka zarządu generalnego i rady generalnej do Rzymu

Chrystusowcy: Pielgrzymka zarządu generalnego i rady generalnej do Rzymu

Redakcja

W dniach od 17 do 19 stycznia 2012 r., w 80. roku działalności Towarzystwa Chrystusowego, pod przewodnictwem przełożonego generalnego ks. Tomasza Sielickiego członkowie zarządu generalnego i rady generalnej pielgrzymowali do Rzymu.

Do grona pielgrzymów dołączyli członkowie zarządu prowincji Towarzystwa Chrystusowego pw. św. Józefa, obejmującej posługą duszpasterską Polaków w Niemczech, Holandii, Włoszech i na Węgrzech. W tym czasie odbyły się spotkanie zarządu generalnego i rady generalnej z zarządem prowincji pw. św. Józefa oraz posiedzenie rady generalnej.

We wtorek, 17 stycznia, w godzinach popołudniowych pielgrzymów przybywających do nowego domu Towarzystwa w Rzymie przy Via Pier Ruggero Piccio 55/B witał ks. Andrzej Duczkowski – przełożony domu, prokurator generalny Towarzystwa oraz ks. Marcin Dereszkiewicz, ks. Matthew Gardzinski, ks. Sebastian Sosnowski. O godzinie 18.00 w domowej kaplicy pod przewodnictwem ks. Generała rozpoczęła się Msza Święta, w której wraz z pielgrzymami uczestniczyli duszpasterze Polaków w diecezji rzymskiej na czele z ks. prałatem Pawłem Ptasznikiem oraz wszyscy chrystusowcy z Rzymu i Genzano di Roma. W okolicznościowym kazaniu Przełożony Generalny wskazał na więź łączącą Towarzystwo i jego misją z posługą Biskupa Rzymu i wyraził przekonanie, że funkcjonowanie nowego domu w Wiecznym Mieście będzie konsolidowało tę wspólnotę wiary i miłości chrystusowców z następcą św. Piotra. Po Mszy Świętej odbyła się kolęda. Ks. Generał pobłogosławił dom oraz z wszystkimi obecnymi nawiedził wszystkie jego pomieszczenia. Inaugurację pobytu chrystusowców w nowym domu w Rzymie zakończyła uroczysta kolacja.

18 stycznia pielgrzymi uczestniczyli w środowej audiencji generalnej. Przełożony Generalny oraz członkowie zarządu generalnego i rady generalnej w czasie audiencji zostali oficjalnie powitani i przedstawieniu Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI. Papież zachęcając do ufnej modlitwy powiedział między innymi, że dzieje Polski, od wieków „znanej z tolerancji religijnej i dążeń wolnościowych”, stanowią inspirację do podejmowania wysiłków na rzecz jedności chrześcijan.

W godzinach popołudniowych, w domu przy Via Pier Ruggero Piccio odbyło się robocze spotkanie zarządu generalnego i rady generalnej z zarządem prowincji pw. św. Józefa. Omówiono miedzy innymi: realizację charyzmatu Towarzystwa w Niemczech (pracuje 25 chrystusowców), w Holandii (pracuje 7 chrystusowców), we Włoszech (pracuje 9 chrystusowców) i na Węgrzech (pracuje 1 chrystusowiec); kwestie związane z posługiwaniem się dobrami doczesnymi w realizacji misji Towarzystwa; podjęto refleksję mającą na celu wypracowanie nowych form włączenia się chrystusowców w dzieło nowej ewangelizacji Europy, której potrzebę wskazuje papież Benedykt XVI.

19 stycznia o godz. 7.00 pielgrzymi koncelebrowali Mszę Świętą w bazylice Świętego Piotra przy grobie bł. Jana Pawła II. Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Jan Kopiec – biskup gliwicki nominat. Po Mszy Świętej przy konfesji św. Piotra we wspólnej modlitwie polecano Bogu polskich emigrantów słowami modlitwy chrystusowców: „Panie Jezu, Pasterzu dusz…”. Osobista refleksja i modlitwa wypełniły chwile w watykańskiej bazylice.

Po południu w nowym domu Towarzystwa odbyło się posiedzenie rady generalnej, podczas którego podsumowano wnioski ze spotkania z zarządem prowincji oraz omówiono bieżące sprawy zgromadzenia.

Za: www.serwis.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda