Home WiadomościZ kraju Salezjańscy klerycy na pomoc mieszkańcom DPS

Salezjańscy klerycy na pomoc mieszkańcom DPS

Redakcja

Sprzątają, dezynfekują, obierają ziemniaki – 12 młodych salezjanów pomaga w jednym z krakowskich domów pomocy społecznej.

Klerycy rozpoczęli wolontariat na prośbę krakowskiego magistratu. – Przed Wielkanocą przyszedł list z Urzędu Miasta z prośbą o wsparcie domów pomocy społecznej. W tych miejscach brakuje personelu. Część pracowników musiała zostać w domu z dziećmi, inni mieszkają daleko i mają problem z dojazdem – wyjaśnia kl. Maciej Sokalski SDB, który zaangażował się w wolontariat.

– Pracownicy domu dbają o podopiecznych. Jest świetna atmosfera, bo wszyscy, mimo zmęczenia, są bardzo zaangażowani. Mieszkańcy domu mają opiekę na najwyższym poziomie. Nasza pomoc jest niczym w porównaniu do tego, jak poświęcają się pracownicy – opowiada.

Kleryk Maciej zapewnia, że od początku pandemii salezjanie byli w gotowości, by się zaangażować w pomoc potrzebującym. – Zainspirowała nas historia ks. Bosko, który razem ze swoimi wychowankami posługiwał w Turynie podczas epidemii cholery w XIX wieku. Wiedzieliśmy, że przyjdzie czas, żeby pójść jego śladami – dodaje.

Zanim wyruszyli na wolontariat, odbyło się nabożeństwo, podczas którego zostali pobłogosławieni za przyczyną Maryi Wspomożycielki Wiernych. To błogosławieństwo jest ściśle związane z salezjańską duchowością.

Młodzi naśladowcy ks. Jana Bosko wykonują w domu podstawowe prace. – Pomagamy w kuchni, obieramy ziemniaki, dezynfekujemy jadalnię, poręcze, windy, schody, korytarze. Przynosimy potrzebne rzeczy z magazynu, sprzątamy, porządkujemy – wylicza kleryk. Pracę łączą z wykładami, które odbywają się online. – Sytuacja związana z pandemią zmusiła wielu z nas do zmiany stylu pracy i szukania nowych dróg dotarcia z Ewangelią – tłumaczy.

Salezjanin podkreśla, że w domu, do którego zostali posłani, nikt nie zachorował na COVID-19, a klerycy nie mają kontaktu z mieszkańcami.

Za: www.krakow.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda