Home WiadomościZ kraju Salezjańska asystencja on-line

Salezjańska asystencja on-line

Redakcja

Czy asystencja na Facebooku lub Snapchacie ma sens? Czy Piątka Poznańska może być wzorem dla współczesnej młodzieży? Takie pytania rodziły się w głowach dwudziestu duszpasterzy młodzieżowych inspektorii warszawskiej, którzy spotkali się 4 lutego w Warszawie. Ich cykliczne spotkanie, które tym razem odbyło się w bursie salezjańskiej przy ul. Wiślanej, poświęcone było misjom salezjańskim na „wirtualnym kontynencie” oraz jubileuszowi 75-lecia męczeńskiej śmierci Piątki Poznańskiej.

Wszystko rozpoczęło się śniadaniem i rozmowami przy kawie. Tego typu zjazdy to doskonała okazja do braterskich spotkań salezjanów, którzy na co dzień pracują w różnych miejscach, takich jak: Czerwińsk, Ełk, Głosków, Legionowo, Łódź, Olsztyn, Ostróda, Płock, Sokołów, Suwałki, Warszawa, Woźniaków czy Żyrardów.

Ponieważ głównym celem spotkania było głębsze poznanie „świata wirtualnego”, w którym tak często i chętnie przebywa współczesna młodzież, część przedpołudniowa została zagospodarowana przez specjalistę od środków społecznego przekazu – panią dr hab. Monikę Przybysz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W swoim wykładzie „Wirtualny Kontynent – Salezjanie i młodzież w Internecie. Wyzwania, zagrożenia, drogi rozwoju.” starała się przekonać salezjanów do tego, jak ważna jest ich obecność w Internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych. Wskazała również na bardzo praktyczne zasady i sposoby poruszania się po tym „wirtualnym kontynencie”.

Po obiedzie stery spotkania przejął salezjanin i historyk ks. dr Jarosław Wąsowicz z inspektorii pilskiej. W krótkiej prezentacji przybliżył postacie pięciu męczenników wychowanków salezjańskiego oratorium w Poznaniu: Edwarda Klinika, Czesława Jóźwiaka, Edwarda Kaźmierskiego, Franciszka Kęsego i Jarogniewa Wojciechowskiego. Wskazał równocześnie, jak w praktyczny sposób wykorzystać, dla dobra naszej młodzieży, te piękne sylwetki błogosławionych wychowanków salezjańskich.

Pomiędzy głównymi wystąpieniami i na zakończenie „młodzieżowcy” omówili bieżące sprawy i wyzwania duszpasterskie. Obecny na spotkaniu ks. inspektor Andrzej Wujek zachęcił do propagowania, zwłaszcza wśród młodzieży, kultu Wspomożycielki Wiernych. Ks. Szymon Mastalerz z Ełku zaproponował zorganizowanie „zerowego” stopnia Szkoły Animatora Oratorium. Natomiast ks. Przemysław Kawecki z Ośrodka „Emaus” dokonał przeglądu tegorocznych inicjatyw duszpasterskich inspektorii.

Organizatorem spotkania był Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy EMAUS z Czerwińskia nad Wisłą. Natomiast gospodarzem była Bursa Salezjańska dla Młodzieży Męskiej im. Ks. Siemca w Warszawie.

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda