Salezjańskie Rekolekcje Powołaniowe w Kopcu

Rekolekcje powołaniowe, które odbyły się w Kopcu od 7 do 9 grudnia, zgromadziły ponad 30 młodzieńców z różnych stron Polski. Hasło rekolekcji „Maryjo drogę nam wskaż” sugerowało, że będzie to spotkanie o silnym akcencie maryjnym i tak rzeczywiście było.

Nie przez przypadek gospodarzami spotkania byli nowicjusze z Kopca wraz ze swoim magistrem ks. Dariuszem Szyszką. Celem rekolekcji była bowiem pomoc w rozeznaniu powołania oraz zaproszenie, by to powołanie realizować razem z Księdzem Bosko. Oprócz więc bogatego programu tych dni, młodzi ludzie mogli po prostu uczestniczyć w codziennym życiu salezjańskiej wspólnoty nowicjackiej.

Ważną cechą powołania salezjańskiego jest harmonijne połączenie pobożności i aktywności fizycznej (ważnej i potrzebnej zwłaszcza młodzieży). Uwzględniał to również program tych rekolekcji. Uczestników brali udział zarówno w Eucharystii, drodze krzyżowej, wspólnej modlitwie brewiarzowej i konferencjach, jak i w zajęciach sportowo-rekreacyjnych. Jedną z Mszy św. sprawował inspektor z Wrocławia ks. Alfred Leja.

Jednak najważniejszym wydarzeniem tych rekolekcji była wyprawa do Częstochowy na Jasną Górę, by z 8 na 9 grudnia uczestniczyć w Ogólnopolskim Czuwaniu Rodziny Salezjańskiej. Nocna modlitwa przed obrazem Czarnej Madonny, świadectwa, spowiedź, Akt zawierzenia całej Rodziny Salezjańskiej Niepokalanej Wspomożycielce i wreszcie Msza św. o północy – zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.

Niedziela Msza św., 9 grudnia, zakończyła ten intensywny czas rozeznawania powołania. Miejmy nadzieję, że dla młodych ludzi, którzy uczestniczyli w rekolekcjach w Kopcu był on owocny.