Home WiadomościZ kraju Salwatorianie: Śp. Ks. Józef zak. Janusz Wątroba SDS

Salwatorianie: Śp. Ks. Józef zak. Janusz Wątroba SDS

Redakcja

Dnia 19 stycznia 2013 roku w Bielsku-Białej zmarł Ks. Józef Wątroba. Msza Św. żałobna została odprawiona dnia 23 stycznia w kościele pw. NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej.

Ks. Józef Wątroba urodził się dnia 20 lutego 1930 roku w miejscowości Łazy koło Bielska-Białej. Edukację na szczeblu podstawowym, którą odbywał w rodzinnej miejscowości, w 1944 roku, przerwały działania wojenne. Przez pół roku pracował w zakładzie metalurgicznym, a następnie włókienniczym. Trudna sytuacja rodzinna i materialna sprawiła, że dopiero w 1948 roku mógł ukończyć szkołę powszechną i rozpocząć naukę w liceum. W 1951 roku planował studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale kolejne przeciwności uniemożliwiły realizację tych zamiarów. Podjął więc pracę zarobkową w zakładach „Izolator” w Kamienicy koło Bielska-Białej. Początkiem września 1952 roku wstąpił do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela. W lipcu 1953 roku rozpoczął nowicjat w Bagnie i przyjął imię zakonne Janusz. Dnia 8 lipca 1954 roku złożył pierwszą profesję zakonną. Śluby wieczyste złożył dnia 8 lipca 1957 roku w Bagnie. Święceń kapłańskich, dnia 29 czerwca 1959 roku w Trzebnicy, udzielił mu bp Bolesław Kominek. Po święceniach pełnił funkcję socjusza nowicjatu w Bagnie. W 1960 roku rozpoczął studia z zakresu teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z dniem 26 czerwca 1964 roku został skierowany do domu zakonnego w Piastowie w charakterze pomocy duszpasterskiej. Równolegle kontynuował pracę naukową. W styczniu 1965 roku powierzono mu urząd przełożonego piastowskiej wspólnoty. Decyzją prowincjała z dnia 28 sierpnia 1970 roku został przeniesiony do domu zakonnego w Międzywodziu, gdzie realizował obowiązki wikariusza parafii pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Dnia 22 maja 1975 roku został mianowany superiorem i ekonomem wspólnoty w Międzywodziu. Dnia 20 stycznia 1979 roku podjął obowiązki superiora i ekonoma domu zakonnego we Wrocławiu. W czerwcu 1981 roku mianowano go wicesuperiorem wrocławskiej wspólnoty. Z dniem 30 czerwca 1984 roku objął urząd superiora salwatoriańskiego domu przy Bulwarach Słowackiego w Zakopanem, skąd po trzech latach posługi został przeniesiony do Wszemirowa, gdzie podjął obowiązki wikariusza parafii pw. św. Michała Archanioła. Dnia 30 czerwca 1993 roku powierzono mu urząd wikariusza parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Krzywinie Gryfińskim. Z dniem 25 sierpnia 1994 roku został przeniesiony do domu zakonnego w Bielsku-Białej przy ul. NMP Królowej Polski.

Ks. Józef Wątroba zmarł dnia 19 stycznia 2013 roku w Bielsku-Białej. Msza Św. żałobna została odprawiona dnia 23 stycznia w kościele pw. NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej. Urna z prochami zmarłego Kapłana została pochowana w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w miejscowości Bielowicko.

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda