Home WiadomościZe Świata Dominikanie: Kapituła generalna latem w Chorwacji

Dominikanie: Kapituła generalna latem w Chorwacji

Redakcja

Generał Zakonu Kaznodziejskiego, ojciec Bruno Cadoré zwołał kolejną kapitułę generalną dominikanów, która rozpocznie się 22 lipca w Trogirze w Chorwacji.

Kapituła generalna, posiadająca najwyższą władzę w Zakonie Dominikanów, to zebranie braci reprezentujących poszczególne prowincje zakonne. Mają oni przyjrzeć się i przedyskutować sprawy dotyczące funkcjonowania całego Zakonu.

Wybór terminu i miejsca najbliższej kapituły jest zgodny z postanowieniami poprzedniego takiego zgromadzenia, które odbyło się w Rzymie we wrześniu 2010 roku. Uczestnicy kapituły wybrali wtedy o. Bruno Cadoré 86. następcą Świętego Dominika, który na początku XIII wieku założył Zakon Kaznodziejski.

Sekretarzem generalnym najbliższej kapituły został mianowany o. Mihael Tolj z Prowincji Chorwacji. Zgodnie z pragnieniem Generała, kapituła powinna zakończyć się 8 sierpnia, w uroczystość Świętego Dominika – termin ten będzie jednak zależał od programu i przebiegu prac ojców kapitulnych.

W specjalnym liście o. Cadoré wezwał wszystkich członków Rodziny Dominikańskiej do modlitwy o pomyślny przebieg kapituły poprzez ofiarowanie w tej intencji mszy świętych oraz włączenie tej sprawy w modlitwę prośby podczas Liturgii Godzin.

Od samych początków w Zakonie Braci Kaznodziejów istniały dwa rodzaje kapituł generalnych: kapituła prowincjałów oraz kapituła definitorów. Z czasem wyłonił się jeszcze trzeci rodzaj kapituły generalnej – złożonej zarówno z prowincjałów, jak i definitorów. Odbywają się one na zmianę, co trzy lata.

Kapituła prowincjałów i kapituła definitorów mają tą samą władzę i równe prawa. Każda z nich, niezależnie od innych, ma prawo proponowania nowych regulacji i zatwierdzania lub odrzucania propozycji zgłoszonych na poprzedniej kapitule. Różnica między nimi polega jedynie na tym, że kapitułę prowincjałów tworzą przedstawiciele władz prowincji, a kapitułę definitorów – przedstawiciele samej prowincji, wybierani podczas kapituł prowincjalnych.

Kapituła generalna to przede wszystkim zgromadzenie ustawodawcze. Ponadto kapituły mają funkcję dyscyplinarną: mogą sądzić, karać, zdejmować z urzędów itp. Kapituły podejmują współczesne problemy, zawsze jednak w odniesieniu do życia i misji Zakonu. Mogą także formułować wskazania dla całego Zakonu na temat praktykowania charyzmatu dominikańskiego i sposobów docierania do współczesnych ludzi z orędziem Ewangelii.

W kapitule generalnej, na zaproszenie generała, mogą uczestniczyć przedstawiciele wszystkich gałęzi Zakonu – także mniszek klauzurowych i świeckich dominikanów.

Kapituła w Chorwacji będzie kapitułą definitorów. Z ramienia Polskiej Prowincji Zakonu weźmie w niej udział o. Michał Paluch.

Piotr. A. Górski OPs / sz, dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda