Home WiadomościZ kraju Salwatorianie – Trzebnica: Ogólnopolska pielgrzymka w parafii Św. Jadwigi Śląskiej

Salwatorianie – Trzebnica: Ogólnopolska pielgrzymka w parafii Św. Jadwigi Śląskiej

Redakcja

sds.plW dniu 18 czerwca 2016 roku odbyła się Ogólnopolska pielgrzymka parafii w Trzebnicy, której patronuje trzebnicka księżna, Św. Jadwiga Śląska. Centralnym punktem pierwszego ogólnopolskiego spotkania jadwiżańskich parafii była Eucharystia, której w trzebnickiej bazylice przewodniczył abp Józef Kupny.

Wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną – mówił ks. Jerzy Olszówka, kustosz sanktuarium, witając zebranych. Zauważył, że „jadwiżańskie” pielgrzymowanie w Roku Miłosierdzia ma swoją szczególną wymowę, która objawia się w przebaczeniu, ale i pochyleniu się nad drugim człowiekiem (jak Jadwiga) w 1050. rocznicę Chrztu Polski, w przeddzień 750-lecia kanonizacji św. Jadwigi.

W homilii bp Paweł Stobrawa, biskup pomocniczy diecezji opolskiej, mówił o księżnej jako wzorze „pełnienia woli Ojca”, miłosiernej, zabiegającej o jedność i pokój.

Zgłoszonych zostało 20 grup, prócz których nie brakło pielgrzymów indywidualnych oraz mieszkańców Trzebnicy, wraz z burmistrzem Markiem Długozimą, przewodniczącym Rady Miejskiej Mateuszem Staniszem oraz starostą Waldemarem Wysockim.

Wśród przyjezdnych znalazły się osoby z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, legnickiej, świdnickiej, opolskiej, sosnowieckiej, poznańskiej częstochowskiej, katowickiej (Tychy, Chorzów) czy z Samogoszczy w diecezji siedleckiej. Nie brakło pielgrzymów z bliska – z wrocławskiej Leśnicy oraz z Dobroszyc.

Największa grupa, ok. 100 osób, przybyła z Rzeczycy (okolice Głogowa). Mocną reprezentację miała Dębica z diecezji tarnowskiej – miasta, któremu, podobnie jak Trzebnicy, patronuje św. Jadwiga. Pielgrzymi – obecni wraz ze swoim burmistrzem Mariuszem Szewczykiem, wiceburmistrzem Wojciechem Iwasieczko oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Szczepanem Mroczkiem – przywieźli ze sobą kopię obrazu z dębickiej świątyni – obrazu, który został pobłogosławiony przez abp. Józefa Kupnego.

Wrocławskiemu metropolicie oraz ks. Jerzemu Olszówce przedstawiciele Dębicy podarowali miniatury figury św. Jadwigi stojącej przy ratuszu ich miasta oraz kopie aktu zawierzenia Dębicy opiece księżnej.

Przybysze dzielili się swoimi tradycjami dotyczącymi kultu św. Jadwigi – są wśród nich m.in. Msze św. wotywne 16 dnia każdego miesiąca, specjalne nabożeństwa wtorkowe, nowenny ku czci św. Jadwigi. Ciekawostką okazały się choćby Dróżki św. Jadwigi znajdujące się na terenie parafii w Prusicach w diecezji legnickiej.

– Św. Jadwiga jest dla nas bardzo ważna, pod jej opieką czujemy się naprawdę bezpieczni – mówi burmistrz Dębicy, M. Szewczyk. – Bardzo pragnęliśmy pomodlić się przy jej grobie. Pierwsza pielgrzymka na pewno nie będzie ostatnia, już planujemy przyjazd tutaj na zakończenie jubileuszu chrztu Polski. Obiecuję, że do Trzebnicy przyjedzie wtedy kilka autobusów pielgrzymów z Dębicy. Spodziewam się, że dzisiejsza wizyta to początek ożywionych kontaktów między naszymi miastami.

Burmistrz dodaje, że figurki złożone w darze to kopie figury stojącej przy ratuszu w Dębicy. – Stanęła tam, gdy oddaliśmy miasto pod opiekę św. Jadwigi – mówi. – Pamiętamy o naszej świętej. Organizujemy wiele konkursów inspirowanych jej życiem, m.in. plastycznych, fotograficznych. To była niezwykła postać. Żona, matka, księżna, zakonnica…

Renata Borek, która przyjechała do Trzebnicy z Rzeczycy, wspomina, że w jej parafii przygotowania do pielgrzymki rozpoczęły się już w grudniu. – Byłam już kiedyś u grobu św. Jadwigi idąc w pieszej pielgrzymce z Głogowa do Częstochowy – mówi. – Dla mnie św. Jadwiga jest wyjątkowo ważna, ponieważ noszę jej imię, a urodziłam się 15 października – wspomina inna uczestniczka pielgrzymki, mieszkanka Dębicy. – Bardzo często modlę się do niej. Cieszę się, że mogłam odwiedzić Trzebnicę – po raz pierwszy w życiu.

Eucharystię poprzedziła konferencja wygłoszona przez o. prof. Kazimierza Lubowickiego. Zobacz TUTAJ

Ks. Bogdan Giemza, inicjator spotkania, zapowiada, że w planach jest jadwiżańska pielgrzymka o zasięgu nie tylko ogólnopolskim, ale i międzynarodowym.

Źródło: Gość Niedzielny

Za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda