Home WiadomościZ kraju Salwatorianie: Zaszczytny tytuł dla trzebińskiego sanktuarium

Salwatorianie: Zaszczytny tytuł dla trzebińskiego sanktuarium

Redakcja

Dnia 31 stycznia 2013 roku Kongregacja Kultu i Dyscypliny Sakramentów poinformowała: „na mocy uprawnień udzielonych jej przez Ojca Świętego BENEDYKTA XVI bardzo chętnie przyozdabia na chwałę Bogu Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Trzebini,(…) zaszczytnym tytułem i godnością BAZYLIKI MNIEJSZEJ wraz ze wszystkimi prawami i przywilejami liturgicznymi jej przysługującymi” .

W maju 2012 roku za zgodą Kardynała Stanisława Dziwisza proboszcz parafii NSPJ w Trzebini rozpoczął starania o nadanie wspomnianej świątyni tytułu Bazyliki Mniejszej. Jest to honorowy tytuł nadawany przez papieża kościołom wyróżniającym się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Uzyskanie miana Bazyliki Mniejszej stawia kościół jako wzór dla innych pod względem przygotowania i przebiegu celebracji Najświętszej Eucharystii, pokuty i innych sakramentów.

Specjalnie opracowana dokumentacja uwzględniająca historię świątyni i sprawowanego w niej kultu (od 63 lat miejsce pielgrzymkowe) otrzymała Nihil Obstat Konferencji Episkopatu Polski, co umożliwiło podjęcie dalszych procedur, a w konsekwencji, po rekomendacji Arcybiskupa Krakowskiego, uzyskanie tytułu.

Uroczyste i oficjalne ogłoszenie kościoła Bazyliką Mniejszą nastąpi w dniu 14 września 2013 roku podczas czuwania fatimskiego. Najbliższe miesiące będą więc czasem duchowego przygotowania do tego wydarzenia.

Więcej (zdjęcia) na: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda