Home WiadomościZ kraju Salezjanie – Inspektoria krakowska: Zjazd dyrektorów i przełożonych placówek

Salezjanie – Inspektoria krakowska: Zjazd dyrektorów i przełożonych placówek

Redakcja

W dniach od 14 do 16 lutego odbyło się w Krakowie spotkanie dyrektorów wspólnot i placówek salezjańskich z Inspektorii pw. św. Jacka. Współbracia przybyli na salezjańską Łosiówkę przy ul. Tynieckiej 39, gdzie w braterskiej wspólnocie zgłębiali ważne dla życia inspektorii zagadnienia.

Spotkanie rozpoczęło się w czwartkowy wieczór Nieszporami oraz refleksją ks. Marka Ledwożywa na temat Dni Duchowości Salezjańskiej, które miały miejsce w styczniu w Rzymie. Wieczór zakończył się słówkiem rektora seminarium ks. Wojciecha Krawczyka i braterskim spotkaniem.

Dzień drugi rozpoczęła Msza święta, a następnie ks. dr Kazimierz Fryzeł CSsR przybliżył tematykę nowej ewangelizacji i sakramentu pojednania w dwóch referatach: „Jak ukierunkować dzisiaj działania duszpasterskie dla przywrócenia znaczenia i owocności sakramentu pojednania w życiu wiernych w świetle nowej ewangelizacji” oraz „Odnowa życia z wiary poprzez nową ewangelizację i zanurzenie w sakramencie pojednania”. Umocnieni nowymi treściami przełożeni przeszli do omówienia spraw związanych z przygotowaniem Kapituły Inspektorialnej. Kolejne tematy prowadzili: ks. G. Stawowy – dyrektorium, ks. A. Paszek – organiczny program inspektorii, ks. W. Krawczyk – inspektorialny program formacji. W kolejnych punktach ks. Inspektor zaprezentował „Bibliografię salezjańską” autorstwa ks. J. Marszałka oraz informacyjny film o peregrynacji relikwii św. Jana Bosko w Polsce, który został zrealizowany przez Studio Don Bosco i Telewizję Salezjańską w Oświęcimiu. Następnie ks. T. Kijowski przybliżył szczegóły związane z peregrynacją relikwii ks. Bosko, organizacją Savionalii oraz wakacyjnych praktyk kleryckich. Intensywny dzień pracy zakończył się wspólnotową Droga Krzyżową.

Ostatni dzień zjazdu rozpoczął śpiew Godzinek i Msza święta podczas której ksiądz inspektor poświęcił salezjańskie relikwiarze autorstwa naszych współbraci Leszka i Roberta Kruczków. Po ucałowaniu relikwii św. Jana Bosko relikwiarze zostały wręczone każdemu przełożonemu wspólnoty i parafii. Ważnym punktem sobotniego przedpołudnia było szkolenie przeciwpożarowe, które przeprowadzili przedstawiciele firmy „Supober”. Obok teorii, każdy z przełożonych musiał zdać egzamin praktyczny, podczas którego wchodząc do zadymionego namiotu należało odnaleźć gaśnicę, a później ugasić płonący ogień. Chociaż ćwiczenia przebiegały w atmosferze śmiechu i zabawy, to jednak praktyczne gaszenie ognia było bardzo cennym doświadczeniem. Na zakończenie szkolenia, każdy z uczestników otrzymał stosowne zaświadczenie o jego ukończeniu.

Ostatnim punktem spotkania były wolne wnioski. Natomiast komu czas pozwolił pozostał do godzin popołudniowych, aby uczestniczyć w premierze Misterium Męki Pańskiej.

ks. Adam Paszek sdb – Źródło: sdb.org.pl 

Za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda