Home WiadomościZ kraju Pożegnania: Zmarł o. Józef Bartnik SJ

Pożegnania: Zmarł o. Józef Bartnik SJ

Redakcja

Zmarł o. Józef Bartnik SJ.  Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w czwartek o godz. 11.30 w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie. 

18 lutego 2013 r., w 86. roku życia, 63. powołania zakonnego i 55. kapłaństwa odszedł do Pana śp. o. Józef Bartnik SJ.

Urodził się dnia 15 marca 1927 roku w Źrebcach k. Zamościa, syn Michała i Marii z d. Bartnik. Po szkole podstawowej ukończył Gimnazjum i Liceum z maturą, a następnie przez dwa lata studiował chemię na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Do zakonu został przyjęty przez o. Prowincjała Bogusława Waczyńskiego i rozpoczął nowicjat w Kaliszu dnia 7 listopada 1950 roku pod kierunkiem o. magistra Stefana Dzierżka. Dnia 13 listopada 1952 r. złożył w Krakowie pierwsze śluby na ręce o. Jana Popiela. Po nowicjacie studiował filozofię w Krakowie (1952-55), a następnie teologię na Bobolanum w Warszawie (1955-59).

Dnia 31 lipca 1958 roku przyjął w Warszawie święcenia kapłańskie przez posługę Stefana kard. Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Po ukończeniu studiów teologicznych pracował przez rok w Łodzi, pomagając w duszpasterstwie akademickim przy ul. Sienkiewicza 60. Następnie w 1960 r. powrócił do kolegium przy ul. Rakowieckiej 61 i studiował chemię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1965 r. uzyskał magisterium i rozpoczął studia doktoranckie. W latach 1968-69 odbył III probację w Wepion w Belgii. Od 1969 do 1982 r. był asystentem chemii na Uniwersytecie Warszawskim. Dnia 2 lutego 1971 r. na ręce o. Prowincjała Władysława Janczaka złożył w Warszawie uroczystą profesję zakonną. W 1982 r. przeniósł się do rezydencji przy ul. Świętojańskiej 10 i podjął wykłady z chemii na ATK. W 1988 roku na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał doktorat z nauk fizyczno-chemicznych na podstawie rozprawy: „Zastosowanie metod dyfraktometrii rentgenowskiej do badania postępu polimeryzacji w fazie stałej”. Publikował prace z pogranicza teologii i nauk przyrodniczych (m.in. Teologia a nauki przyrodnicze – konflikt czy dialog? Z prób współczesnego ujęcia stworzenia).

Mieszkając w rezydencji na ul. Świętojańskiej posługiwał w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej jako spowiednik i kaznodzieja. W tym czasie zaangażował się w również w propagowanie kultu Matki Bożej Łaskawej, m.in. przygotowując teksty liturgiczne. Jest autorem pieśni i wierszy religijnych oraz tłumaczem hymnów maryjnych z j. angielskiego i łaciny. Jego ostatnie trzy książki noszą tytuły: Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą, Matka Boża Zwycięska – cuda Maryi w historii Polski i świata oraz Przepowiednie Maryi o losach Polski – historia nieznanych objawień w Warszawie na Siekierkach.

Dał się poznać jako człowiek spokojny, serdeczny i pokorny. Jego młodszy brat Czesław jest kapłanem w diecezji lubelskiej, wybitnym profesorem teologii i publicystą.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia w 2012 roku o. Józef zamieszkał w kolegium na Rakowieckiej i tam też zmarł.

Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie (ul. Rakowiecka 61) w czwartek 21 lutego o godz. 11.30. Kondukt pogrzebowy do grobowca OO. Jezuitów wyruszy spod 4. bramy Cmentarza Powązkowskiego o godz. 13.00.

Pamiętajmy o Zmarłym śp. o. Józefie w naszej modlitwie.

Leszek Mądrzyk SJ

NEKROLOG

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda