Home WiadomościZ kraju Samochodami elektrycznymi z Jasnej Góry do Watykanu

Samochodami elektrycznymi z Jasnej Góry do Watykanu

Redakcja

1. Emobilna Pielgrzymka ‘Laudato si’ wyruszyła w niedzielę, 8 września z Jasnej Góry szlakiem europejskich sanktuariów do Watykanu. Grupa szesnastu polskich pielgrzymów przemierzy trasę liczącą ponad cztery tysiące kilometrów przemieszczając się wyłącznie elektrycznymi samochodami. W trasę wyrusza Emobilna Ambasada (elektryczny minibus), która wraz z zespołami poruszającymi się samochodami elektrycznymi nawiedzi sanktuaria narodowe na trasie od Częstochowy do Watykanu.

Pielgrzymkę zorganizował Instytut Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu Emobi z Katowic. Uczestnikami pielgrzymki są członkowie Instytutu, przedsiębiorstwa ekonomii społecznej oraz dziennikarze i duchowni.

„Pierwsza Emobilna Pielgrzymka Polska – Watykan, czyli przejazd wyłącznie pojazdami elektrycznymi na tak dalekim dystansie. Jedziemy szlakiem narodowych sanktuariów Europy, zaczynamy od naszej Jasnej Góry. Nie mogło być inaczej, musieliśmy wyruszyć właśnie z tego sanktuarium, z tego miejsca zacząć naszą podróż. Mam nadzieje, że i po powrocie będziemy mieli okazję tutaj przyjechać” – mówi Marcin Piaskowski, jeden z organizatorów i prezes Instytut Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu Emobi.

Trasa będzie wiodła przez 12 europejskich sanktuariów:
• Jasna Góra – Częstochowa
• Klasztor Karmelitów Bosych – Czerna
• Sanktuarium św. Jana Pawła II (Kraków)
• Sanktuarium Svaty Kopecec (Czechy)
• Sanktuarium w Bratysławie (Słowacja)
• Sanktuarium Mariazell (Austria)
• Sanktuarium narodowe Brezje (Słowenia)
• Sanktuarium św. Antoniego (Padwa)
• Sanktuarium Loreto
• Bazylika św. Franciszka (Asyż)
• Bazyliki Papieskie (Rzym)
• Bazylika św. Piotra (Watykan).

„Finał wyprawy nastąpi 15 września w Rzymie, gdzie weźmiemy udział w modlitwie Anioł Pański z papieżem Franciszkiem na placu św. Piotra” – informuje Marcin Piaskowski.

Jak podkreśla organizator, jednym z celów pielgrzymki jest promowanie specjalnego programu edukacji ekologicznej opartej na encyklice papieża Franciszka ‘Laudato Si’. „Nasz Instytut przede wszystkim zajmuje się promocją elektromobilności. Z racji tego, że jesteśmy też ludźmi wierzącymi, zagłębiliśmy się mocno w założenia encykliki papieża Franciszka, która jest nazywana ‘zieloną encykliką’, i mówi i o nawróceniu ekologicznym, i o odpowiedzialności każdego z nas za zanieczyszczenie środowiska i za planetę. Postanowiliśmy szlakiem sanktuariów pokazać, że pojazdami elektrycznymi da się pokonać tak ogromny dystans, nie stanowi to problemu, a przy tym nie zanieczyszczamy środowiska” – mówi Marcin Piaskowski.

Pielgrzymka rozpoczęła się od Mszy św. na Jasnej Górze i poświęcenia samochodów przez kustosza Sanktuarium o. Waldemara Pastusiaka.

Pielgrzymka otrzymała specjalne błogosławieństwo papieża Franciszka. Jeden z pojazdów zostanie ofiarowany w prezencie Ojcu Świętemu.

„Mieliśmy okazję być u papieża Franciszka na audiencji w maju wiosną tego roku, i opowiedzieliśmy o naszej idei. W Watykanie pomysł się bardzo spodobał. Okazało się, że Watykan ma już na swoim terenie ładowarki do pojazdów elektrycznych, zasilane są panelami fotowoltaicznymi, które umieszczone są na dachach, mają pojazdy elektryczne. I otoczenie papieża stwierdziło, że taki pomysł jest idealny, żeby promować ekologiczny styl życia, a więc i pojazdy ekologiczne, i zdrowy sposób podejścia do podróżowania. Dlatego stwierdziliśmy, że należy zorganizować taką wyprawę, mimo że nie jest to łatwe zadanie, ponieważ infrastruktura na tak długiej trasie mimo wszystko będzie stanowiła pewne problemy dla samochodów z mniejszym zasięgiem. Ale mam nadzieję, że Opatrzność będzie nad nami czuwać i wszystko się uda” – mówi Marcin Piaskowski.

o. Stanisław Tomoń

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda