Home WiadomościZ kraju Sercanie – Kraków: Złoty Jubileusz Instytutu Pediatrii

Sercanie – Kraków: Złoty Jubileusz Instytutu Pediatrii

Redakcja

sercanie.plJeden z najbardziej znanych szpitali dziecięcych w kraju w Krakowie Prokocimiu obchodzi 50-lecie swego powstania. Od ponad 20 lat posługę kapelana sprawuje w nim ks. Lucjan Szczepaniak SCJ. 

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie Prokocimiu Złoty Jubileusz istnienia świętował przez dwa dni. Najpierw 10 grudnia w największej auli szpitala została odprawiona uroczysta Msza św. za byłych i obecnych pracowników oraz w podziękowaniu za pół wieku trwania szpitala i w intencji jego pomyślnej przyszłości.

– Ta aula od tej chwili staje się Wieczernikiem Eucharystii. Z głęboka wiarą stajemy przy ołtarzu Pańskim, aby złożyć na nim dar pracy, dar życia tych wszystkich, którzy w ciągu 50 lat tutaj ratowali życie i zdrowie. Składamy też prośby, aby od tego ołtarza Boża łaska i miłosierdzie objęło wszystkich, którzy będą dalej podejmować tę posługę dla dobra dziecka chorego – powiedział bp Jan Zając, którzy przewodniczył Mszy św. w gronie zaprzyjaźnionych ze szpitalem sercanów na czele z prowincjałem ks. Wiesławem Święchem SCJ.

W wygłoszonej homilii kapelan szpitala ks. Szczepaniak nawiązał do odwiedzin w dniu 13 sierpnia 1991 r. tego miejsca przez papieża Jana Pawła II, który zwrócił uwagę, że prokocimski szpital jest dziełem miłości i ludzkiej solidarności i nazwał go „sanktuarium ludzkiego cierpienia”. Przypomniał także wydarzenie koronacji 12 września 2001 r. znajdującej się w kaplicy szpitala ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która po raz drugi od tamtego pamiętnego dnia została przyniesiona do auli z okazji świętowanego jubileuszu. Następnie zwrócił się w osobistej prośbie do Matki Bożej, by na zawsze była w tym miejscu.

– Tutaj potrzebują Cię wszyscy bez wyjątku. Nie pozwól zgasnąć żadnemu życiu, ulecz chorych, wzmocnij słabych, daj siłę tym, co leczą, daj nadzieję tym, którzy są na emeryturze, daj życzliwych ludzi, którzy będą im pomocni i wciąż ucz nas kochać Jezusa. Tego bardzo potrzebujemy – dodał, a na zakończenie Mszy św. wyraził wdzięczność pod adresem bp Jana Zająca, którego nazwał „przyjacielem szpitala” oraz prowincjała ks. Wiesława Święcha. Z kolei obecnemu na uroczystości byłemu prowincjałowi ks. Zbigniewowi Bogaczowi podziękował za pomoc w staraniu o koronację obrazu.

– Nasze serca przepełnia dziś wdzięczność wobec Boga za ten szpital, za wszystkich, którzy go budowali, rozwijali, pracowali i pracują w tym miejscu, za wszystkich dobroczyńców i inspiratorów szpitala, Polonię Amerykańską i wielu Polaków z ojczyzny. Nie sposób wszystkich wymienić, ale wierzę, że są dziś z nami duchowo – powiedział ks. Lucjan.

– Jesteśmy wszyscy bardzo wzruszeni. Poeta mówi, że w dobrym dziele, dobrze kto z Bogiem zaczyna. Tak właśnie zaczynamy jubileusz naszego szpitala. Cieszymy się wszyscy, że tutaj jesteście. Praca w tym szpitalu na pewno uszlachetnia i jak się popatrzy z perspektywy, to widzimy, że wybraliśmy dobrą drogę – powiedział do zgromadzonych dyrektor placówki, dr hab. Maciej Kowalczyk, który podziękował wszystkim duchownym za życzliwość, a ks. Lucjanowi za przygotowanie uroczystości religijnych. Słowa wdzięczności skierował również do członków Chóru Mieszanego Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej pod dyrekcją prof. Wiesława Delimata. Potem odbyło się wręczenie pamiątkowych dyplomów i medali dla zasłużonych i długoletnich pracowników szpitala: lekarzy, pielęgniarek i zatrudnionym w szpitalnej administracji. Otrzymali je także ks. dr hab. Lucjan Szczepaniak i s. dr Bożena Leszczyńska OCV, asystentka pastoralna i nadzwyczajny szafarz Komunii św.

Ks. Szczepaniak pełni funkcję kapelana szpitala od 1995 r., a kaplica istniała w tym miejscu od początku powstania pierwszych budynków Instytutu Pediatrii. Jak powiedział ks. Wiesław Pietrzak SCJ, który mieszkał w tamtych latach w pobliżu, jednym z warunków finansowania szpitala przez Polonię Amerykańską była obecność w nim kaplicy dla pacjentów, ich rodzin i pracowników placówki medycznej. Przez wiele lat projekt powstawania obiektu wspierał rząd amerykański, dlatego szpital funkcjonował początkowo pod nazwą Polsko-Amerykański Instytut Pediatrii. Obecnie jest on Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym. Od 2011 r. na jego terenie trwa Program Przebudowy. W jego ramach nowe pomieszczenia zyskała kapelania szpitala, która w ubiegłym roku została wyróżniona w plebiscycie „Dziennika Polskiego”.

Ks. Andrzej Sawulski SCJ

Więcej (zdjęcia) na: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda