Home WiadomościZ kraju Sercanie mają nowego prowincjała

Sercanie mają nowego prowincjała

Redakcja

sercanie.plPochodzący z Nowej Dęby, ks. Wiesław Święch SCJ, został nowym prowincjałem Polskiej Prowincji Księży Sercanów. Dotąd przez niemal 30 lat pracował w Finlandii.  

O tym, że ks. Wiesław Święch SCJ będzie nowym przełożonym Polskiej Prowincji Księży Sercanów zdecydował generał Zgromadzenia ks. Heiner Wilmer SCJ wraz ze swoją Radą w Rzymie. Wcześniej w polskiej prowincji odbyły się, zgodnie z przepisami, dwa etapy konsultacji na ten urząd.

Nowy przełożony polskich sercanów ma 60 lat. Urodził się w Nowej Dębie (woj. Podkarpackie, diec. sandomierska, par. Podwyższenia Krzyża Św.), gdzie uczęszczał do miejscowego liceum. Po roku pracy, w 1975 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusa. Pierwszą profesję zakonną złożył w Pliszczynie k. Lublina 19 września 1976 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 czerwca 1982 r. w Dobczycach z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego ks. kard. Franciszka Macharskiego.

Pierwszą placówką jego pracy duszpasterskiej była parafia w Chmielowie, skąd został skierowany na studia z prawa kanonicznego na Lateranum w Rzymie, uwieńczone zdobytym licencjatem.

We wrześniu 1985 r. rozpoczął pracę we Finlandii. Był przełożonym regionu FIN, a następnie powstałego w 2005 r. Dystryktu Fińskiego. Sprawował urząd proboszcza w dwóch fińskich parafiach i wikarego m.in. w Tampere. Pełnił funkcję kanclerza kurii, wikariusza generalnego, oficjała i sędziego w tamtejszej kurii biskupiej.

Od lipca 2014 r. przebywał w domu zakonnym sercanów znajdującym się przy parafii Dobrego Pasterza w Lublinie, skąd w lipcu tego roku udał się ponownie do pracy we Finlandii, podejmując obowiązku wikariusza parafii w Tampere. Tam też zastała go wiadomość o nominacji na prowincjała.

Generał Zgromadzenia wraz ze swoją Radą mianował także następujący skład Rady Prowincjalnej: 

  • Wikariusz prowincjalny: ks. Sławomir Knopik
  • 2° Radny prowincjalny: ks. Krzysztof Paluch
  • 3° Radny prowincjalny: ks. Leszek Poleszak
  • 4° Radny prowincjalny: ks. Krzysztof Napora

Triennium rozpocznie się z dniem 7 listopada 2015 r.

Za: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda