Home WiadomościZ kraju Sercanie – Płaszów: Metropolita pobłogosławił nowy kościół

Sercanie – Płaszów: Metropolita pobłogosławił nowy kościół

Redakcja

13 maja, wznoszoną przez 11 lat świątynię pw. Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie Plaszowie (os. Lipska) pobłogosławił metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz. Wmurowano również kamień węgielny oraz uroczyście wprowadzono relikwie bł. Jana Pawła II. Wzruszenie i radość ogarnęły licznie przybyłych parafian i gości. Dziękowano Bogu i ludziom, którzy budowali nową świątynię.

Już od wielu lat dzień 13 maja w naszej parafii miał swój szczególny wymiar. Odkąd rozpoczęliśmy budowę nowej świątyni prosząc o pomoc i protekcję Najświętszą Maryję Pannę, która w Fatimie przekazała światu pokojowy plan zbawienia, wspomniany dzień zawsze był dniem szczególnej łaski dla naszej wspólnoty. Po wielu latach prac i przygotowań nasza nowa świątynia mogła zostać pobłogosławiona przez Jego Eminencję kard. Stanisława Dziwisza, który w obecności kard. Franciszka Macharskiego – inicjatora budowy oraz kard. Stanisława Nagyego – wielkiego przyjaciela naszej parafii wmurował kamienie węgielne oraz pobłogosławił budynek sakralny oddając go do sprawowania kultu. Do nowej świątyni w sposób uroczysty wprowadzono także relikwie bł. Jana Pawła II, któremu w przyszłości zostanie dedykowana boczna kaplica.

W uroczystości wzięli udział kapłani z dekanatu Kraków-Podgórze, Czarny Dunajec (dekanat patronacki) oraz księża sercanie z przełożonym polskiej prowincji ks. Arturem Saneckim. Licznie zgromadzeni wierni ze wzruszeniem przeżywali poszczególne momenty liturgii, które przybliżały zebranych do prawdy ukazującej niezwykłą troskę Boga o swój lud. Wyrazem wielkiej wdzięczności Bogu i ludziom były słowa podziękowania proboszcza parafii ks. Sławomira Knopika i spontaniczna reakcja parafian wobec poprzedniego budowniczego i proboszcza ks. Andrzeja Gruszki.

Wszystkim, którzy na przestrzeni 11 lat budowy nowego kościoła wspierali to nasze wspólne dzieło modlitwą i ofiarą, wszystkim naszym dobroczyńcom z dekanatów i parafii patronackich krakowskiej archidiecezji oraz parafii sercańskich oraz osobom indywidualnym składamy z serca płynące podziękowanie. Niech galeria zdjęć ukaże piękno przeżytej uroczystości i zachęci do przekroczenia progu tej świątyni, aby z wdzięcznością podziękować Bogu za Jego obecność w nowym kościele oraz prosić o błogosławieństwo do kontynuowania prac jakie stoją jeszcze przed nami.

Zdjęcie i tekst za: http://www.krakow.scj.pl/


Kościół Matki Bożej Fatimskiej znajduje się w Krakowie, przy ul. Lipskiej (Mały Płaszów). Jest to kościół parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Płaszowie księży sercanów.

Dnia 18 sierpnia 2002 r. w czasie Mszy św. sprawowanej na krakowskich Błoniach, pod przewodnictwem Jana Pawła II, został poświęcony kamień węgielny pochodzący z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Kamień ten został wyjęty z grobu św. siostry Faustyny Kowalskiej. Budowę kościoła rozpoczęto 5 marca 2003 r . W dniu 20 lipca 2003 r., w czasie audiencji generalnej, po zakończonej modlitwie Anioł Pański, Jan Paweł II poświęcił i pobłogosławił kamień węgielny, wyjęty z groty objawień Matki Bożej w Fatimie dla budującego się nowego kościoła. Ojciec Święty złożył własnoręczny podpis na certyfikacie potwierdzającym autentyczność pochodzenia kamienia węgielnego. Dnia 19 kwietnia 2004 rozpoczęto budowę tymczasowej kaplicy, którą w dniu 18 listopada 2004 otworzył i pobłogosławił ks. kardynał Franciszek Macharski.

Więcej (zdjęcia) na: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda