Home WiadomościZ kraju Sercanie: Spotkanie duszpasterstw młodzieży i powołań

Sercanie: Spotkanie duszpasterstw młodzieży i powołań

Redakcja

W dniach od 8 do 12 października, w siedzibie Kurii Prowincjalnej Księży Sercanów w Warszawie odbyło się spotkanie sercańskich przedstawicieli duszpasterstwa młodzieży i powołań z Europy. Dzielono się doświadczeniem pracy z młodzieżą w różnych krajach, słuchano ciekawych wystąpień. Był także czas na odwiedzenie miejsc związanych z działalnością znanych świadków wiary.

Zapowiedzi temperatury ok. 10 stopni Celsjusza i perspektywa pierwszego wyjazdu do „kraju północnego” nie wystraszyły przedstawicieli duszpasterstw młodzieży i powołań, którzy przyjechali do Warszawy, aby w dniach 8–12 października podjąć temat „Bóg powołuje, ja wybieram – wiara i wolność w odkrywaniu powołania”. Przedstawiciele z obu prowincji Włoskich, Portugalii, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji i Polski mieli możliwość wymiany doświadczeń, podzielenia się swoimi sposobami pracy z młodzieżą oraz zapoznania się z naszymi realiami geograficznymi, kulturowymi i religijnymi.

Ważnymi elementami spotkania były wystąpienia prowincjał ks. Artura Saneckiego pt.: „Sytuacja SCJ w Europie Środkowo-Wschodniej”, oraz ks. prof. dra hab. Krzysztofa Pawliny: „Kondycja współczesnej młodzieży – turbulencje w wyborze powołania życiowego”.

W ramach spotkania przewidziane było także odwiedzenie miejsc szczególnych pod względem wiary na religijnej mapie Warszawy i celebracja tam Mszy świętej. Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz Niepokalanów wywarły na gościach szczególne wrażenie i pozwoliły zrozumieć istotne elementy religijności polskiej.

W ramach spotkania ustalono, że przyszłe europejskie spotkanie młodzieży odbędzie się w 2014 roku w Portugalii (Lizbona–Fatima); tydzień powołaniowy (w języku angielskim) dla chłopaków zainteresowanych naszym charyzmatem – w Trydencie (2–8 września). Podjęto także temat wzajemnej komunikacji międzyprowincjalnej, spotkań i wspólnych inicjatyw.

Ks. Jarosław Grzegorczyk SCJ

Za: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda