Home WiadomościZ kraju Sercanie: Spotkanie przełożonych i delegatów z Europy

Sercanie: Spotkanie przełożonych i delegatów z Europy

Redakcja

W dniach 17-21 marca, w płaszowskim „Domus Mater” miało miejsce spotkanie przełożonych i delegatów z prowincji europejskich Zgromadzenia Księży Sercanów. Brało w nim udział ponad 30 współbraci, w tym wikariusz generalny ks. John van den Hengel z Rzymu.

Rolę gospodarza zjazdu europejskich przełożonych pełnił prowincjał z Niemiec, ks. Heiner Wilmer.

Celem zjazdu było przygotowanie tematyczne do zbliżającej się Kapituły Generalnej i wypracowanie kwestii, które zostaną zaprezentowane na Kapitule jako wspólny głos prowincji europejskich. Refleksje uczestników skupione były wokół tematu miłosierdzia. Spotkanie rozpoczęło się wspólną Eucharystią w języku angielskim, której przewodniczył ks. Zenon Strykowski z Finlandii, po której wszystkich uczestników przywitał prowincjał niemiecki Heiner Wilmer. Po krótkim przedstawieniu się przybyłych do Płaszowa, ks. Andrzej Sobieraj zaprezentował sytuację pracy duszpasterskiej sercanów na Ukrainie.

Drugiego dnia uczestnicy wyjechali do Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie w dwóch grupach językowych (angielski i włoski) poprzez poznanie tego tragicznego miejsca doświadczyli czym może realnie skutkować tzw. „antymiłosierdzie”. Drugim miejscem do jakiego udali się było powstające Sanktuarium bł. Jana Pawła II i znane na całym świecie sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W konferencji, którą wygłosiła jedna z sióstr przybliżona zostało orędzie Bożego Miłosierdzia przekazane światu przez Boga za pośrednictwem św. Faustyny Kowalskiej.

W trzecim dniu zjazdu była praca w grupach, poprzedzona osobistą medytacją. Potem uczestnicy wyrazili swoje refleksje na tematy: „Moje doświadczenia po wizycie Auschwitz i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia” oraz „Jakie znaczenie dla duchowości dehoniańskej wypływać mogą z przekazu owych dwóch miejsc?” Sesja popołudniowa rozpoczęła się od podsumowania pracy w grupach, po którym ks. Lorenzo Prezzi wygłosił wykład o znaczeniu działalności papieża Franciszka wyrażonym m.in. w „Ewangelii Gaudium”, w kontekście orędzia o Bożym Miłosierdziu. Wieczorem uczestnicy celebrowali wspólnie Eucharystię, której w języku włoskim przewodniczył polski prowincjał ks. Artur Sanecki.

Czwarty dzień spotkania poświęcony był konkretnemu przygotowaniu do najbliższej Kapituły Generalnej. Wprowadzenie tematyczne i przygotowanie do pracy w grupach poprowadził ks. Heiner Wilmer z Niemiec. Skoncentrował swe wystąpienie wokół fragmentu listu Św. Pawła do Filipian o kenozie Chrystusa, która stała się ważnym doświadczeniem wiary w życiu Założyciela sercanów. Tematem pracy w grupach było zastanowienie się nad konkretnymi propozycjami jakie mają być zaprezentowane podczas Kapituły. Końcowy raport opracował i przedstawił ks. Manuel Barbosa. Oto niektóre postulaty wypracowane przez uczestników spotkania:

•    Pogłębić tożsamość i odnowić ją poprzez inkulturację naszego powołania i duchowości sercańskiej.
•    Należy wziąć pod uwagę różne formy promowania naszego Zgromadzenia poprzez autentyczne „sint unum”, miejsca dialogu i wymiany, miłosierdzie i przebaczenie.
•    Przepracować pojęcia: międzynarodowość, międzykulturowość jako zasadnicze wymiary naszej społeczności, nawet jeśli istnieją realne trudności w wykonywaniu owych postulatów.
•    Zaangażować świeckich, którzy chcą poznać i podzielić się naszą duchowością poprzez współpracę, szkolenia, dzielenie życia i misji.
•    Zastanowić się nad duszpasterskimi alternatywami dla tych współbraci, którzy nie są zaangażowani w duszpasterstwa w parafii i diecezji.
•    W dalszym ciągu poznawać możliwość opuszczenia dużych struktur, wybierając mniejsze domy.
•    Dokonać próby wyboru wspólnego języka dla Zgromadzenia, pozostawiając możliwość drugiego języka.
•    Brać bardzo poważnie pod uwagę problem indywidualizmu, „rak, który zabija wspólnoty, braterstwo i współpracę w projektach wspólnej misji”.

Dzień ten był także okazją do oprowadzeniu gości po najważniejszych zabytkach Krakowa. Zjazd zakończył się w piątkowe przedpołudnie Mszą św., której przewodniczył ks. Jean-Jacques Flammag.

Ks. Janusz Burkat SCJ

Za: www.sercanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda